Uyumsuzluk ahlakı

6 Haz

-Emre DEMİR-


Uyumsuzluk, olanaksızlıktır. Camus’den bir cümle bu. Uyum için, bir sözleşme yapmalı hayatla. Bir kere, uyumsuz olan kişi, yaşamın pratiklerini kabul edecek. Şöyle formüle edelim: Sermaye kötü bir şey mi? Evet. Peki, sermaye geçerli bir şey mi? Evet. O halde kişi ile düzen arasındaki sözleşme, mevcut düzende sermayenin geçerliliği üzerinde olacak. Sermayenin iyiliği-kötülüğü üzerinden sözleşme yapmaya kalkışmak, uyumsuzluktur.

Uyumsuzluğun da, uyumlu olmak gibi bir ahlakı ve vicdanı vardır ve fakat uyumsuzluğun ahlakına sadık kalmak, uyum ahlakına sadık kalmaktan daha zordur. Çünkü uyum ahlakının ideolojik aygıtları var. Uyumlunun uyutulması ve uykuda tutulması kolay. Devlet, din, kurumlar, hatta sivil(!) toplum örgütleri ve sair, uyumluluğun devamı içindir. Bu amaçla icat edildiler demiyorum; bu amaçla kullanılırlar. Uyumsuzluk ahlakı ise, doğaçlama işler. Uyumsuzluğun kutsal kitapları, yasaları yoktur. O an, karşılaşılan duruma karşı bir refleks gerektirir. Uyumsuzluk ahlakını, sürdürmek zordur. Çünkü uyumsuz kişi, tek tabancadır. Bir dine, bir devlete, bir kuruma, bir sevgiliye, bir ideolojiye sadık kalmak kolaydır; zor olan, insanın kendi kendisine sadık kalabilmesidir. Olanakların bile sınırsız olmadığı evrende, olanaksızlık ne kadar zorlanabilir?

Hayalet Oğuz, Aktedron Fikret, Sakallı Celal, Tezer Özlü, Nilgün Marmara, Ece Ayhan, Mahir Çayan, Çerkez Ethem, Beşir Fuat, Kerim Çaplı, uyumsuzdular. “Biz”imle uyuşamadılar. Biz de onları öldürdük. Hepsini öldürdük. Kimini direkt, kimini dolaylı. Mahir Çayan’ı kurşunlamamız ile Ece Ayhan’ı kurban bayramında aç bırakmamız arasında fark yok. Bu birbirinden farklı uyumsuz isimlerin, birbirleriyle ilgi ve alakaları olmayabilir. Sorun değil. Sistemi neresinden zorladığın fark etmez. Üstelik sen Mahir ile Hayalet’in farklı sorunları olduğunu mu sanıyorsun? İkisinde de temel mesele: mülkiyet.

Uyumsuzların katili, toplumdur. Toplum, uyumlu insan topluluğudur. Tarih, uyumsuzluk ile uyum arasındaki savaş…

Gecenin bi vakti güzel bağladık gibi. Devamı var.

6 haziran 10

01.12

Facebook'ta Paylaş

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: