İletişim yalnızlaştırır

1 Ağu

-Emre DEMİR-

İletişim, kişisel bir eylem. İki kişi arasında, mümkün değil. Kitle iletişimi mi? Yeni bir akademik disiplin yarattığınızda, birçok kelime uydurmak zorunda kalırsınız..

Benimle iletişim kurabilmek için, beni anlamanız gerekir. Beni anlamak için, kullandığım sözcüklerin bendeki imgelerini bilmeniz gerekir. Okuduğum kitapları, hangi satırların altını çizdiğimi, hangi satırı okurken yazara küfür ettiğimi, izlediğim filmleri, izlerken sıkıldığım filmleri, dinlediğim müzikleri, çocukken babamın bana nasıl davrandığını, âşık olduğum kızları, beni reddeden kızları, komplekslerimi bilmeyen, beni anlayamaz. O halde şu: insan, sadece kendisiyle iletişim kurabilir.

İnsanın sadece kendisiyle iletişim kurabilmesi de, her insan için geçerli değildir. Herkes, kendisinin farkında olmayabilir.

Foucault: “XVIII. yüzyılın iktisadi dönüşümleri, iktidar etkilerini giderek daha incelikli kanallarla bireylere, onların bedenlerine, tavırlarına, tüm gündelik edimlerine varıncaya dek dolaşıma sokmayı gerekli kılmıştı. Böylece iktidarın, yönetilecek insan sayısının çokluğuna rağmen, sanki tek bir insan üzerinde uygulanıyormuş gibi etkili olması istenmişti.”

Bu’nu referans alırsak, dünyada yedi milyar “insan” yok.

İktidarca tasarlanan tek tip insanın sınırlarına girmeyenler, iletişimcilerdir. Onlar, kendileriyle iletişim kurarlar. Kendi dünyalarında yaşarlar.

İletişimin kişisel bir eylem olmasının doğal bir sonucu var: insan, yalnız başına bir canlı. Onu anlayacak kimse yok. İnsan, başka insanlarla konuşabilir. (Dünyada iki insan’ın karşılaşması ne kadar zordur..) Diğer insanlar, onu sadece dinleyebilir. O da diğerlerini dinler. Ama iletişim kurmazlar, kuramazlar. İnsan, sadece kendisini anlayabildiği için, sadece kendisiyle iletişim kurar.

İletişim, dışa doğru değil, içe doğru işleyen bir süreç. İçe doğru, yani yalnızlığa doğru.

Facebook'ta Paylaş

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: