Carriére: “Atatürk, Türkiye tarihini baştan yazdırdı”

6 Ağu

Jean-Claude Carriére ile Umberto Eco’nun kitap, kalıcı veri depolama aygıtları, papirüsler, elektrik ve saire konular hakkında yaptıkları sohbetten oluşan Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Can Yayınları tarafından basıldı.

Eco ve Carriére, teknolojik devrimin sınır tanımazlığına rağmen, kitapların her daim hayatımızın bir parçası olarak kalacağını iddia ediyorlar.

Sohbet dönüp dolaşıp tarih yazıcılığına da geliyor ve bu kısımda Carriére, bizden bir örnek veriyor.

Aktarmakla yetiniyoruz:

“Milliyetçiliğin taleplerinin bazı olaylara ilişkin sahip olduğumuz görüşü deforme etmeye ne denli katkıda bulunduğunu siz de benim kadar bilirsiniz. Tarihçiler, kendilerine rağmen, günümüzde de hâlâ, ülkelerinin aleni ya da gizli ideolojilerine sıkça boyun eğerler.

Çinli tarihçiler Çin’in Tibet’le veya Moğolistan’la eski ilişkileri üzerine olur olmaz şeyler anlatıyorlar şu sıralar, üstelik Çin’deki ilkokullarda öğretiliyor bunlar.

Atatürk, kendi devrinde, Türkiye’nin tarihini tamamen baştan yazdırdı. Romalılar devrinde, Türklerin gelişinden yüzyıllar önce, Türkiye’de Türklerin yaşadığını söyletti.

Her yerde bu böyle… Doğrulamak istersek nerede doğrulayacağız? Türkler, gerçekte Orta Asya’dan gelmişlerdi diye biliyoruz, günümüz Türkiyesinin ilk sakinleriyse yazılı iz bırakmadılar. Ne yapmalı?”

Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın

Umberto Eco – Jean-Claude Carriére

Can Yayınları, S.66


Facebook'ta Paylaş

Reklamlar

Bir Yanıt to “Carriére: “Atatürk, Türkiye tarihini baştan yazdırdı””

  1. Serter Soner 10/08/2010 10:43 pm #

    Tarih bir bilimdir. Eğer tarihi doğrulamak istersek yine bilimden hem de doğrulamak için farklı bilimlerden yardım alabiliriz. Gerçeğe ulaşmak için izleyebileceğimiz tek doğru yol yine bilimin kendisidir.

    Atatürk, kendi devrinde, Türkiye ‘nin tarihini tamamen baştan yazdırmakla kalmamış Türkiye ‘nin ve dünya devletlerinin tarihlerini de o ve fikirleri belirlemiştir.

    Atatürk ‘ün, Türk Dil Kurumuna ve Türk Tarih Kurumuna ölümünden bir kaç yıl önce araştırmalarını istediği projesi Güneş-Dil Teorisi ve Türk Tarih Tezi ‘dir. Büyük ihtimalle bu kitabın yazarları da, bizler gibi bu teoriyi incelememişler ve böylece doğrulamak istedikleri ya da istemedikleri bilgileri araştırmadan yorumlamaya gitmişlerdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: