doğruluk bir kurgu gibi yapılanmıştır

11 Eyl

-Rüşdü Paşa-

‘cinsiyetler, türler ve âlemler arasında bir şeyler olup biter’.

                        deleuze.

 

                        ‘gerçeğin karşıtı yoktur.’

                        braque

                       

 

bir koridor, parka açılan yol, ekim ayında birgün, müzik, bir kadın bana doğru, bebek yüzlü, adımları bilinç dışı.

an, durmalı. şimdi.

yazmak bir oluş problemidir. devam eder. yazılan metin eksiktir, mutlaka düzeltilmesi gerekir, düzeltme sonsuza kadar devam eder. bir zaman başlar, tamamlanmaz. 

 

deleuze:”yazmak, anılarını, yolculuklarını, aşklarını ve yaslarını, düşlerini ve fantasmalarını anlatmak değildir. gerçeğin aşırılığından  ya da hayal gücünün aşırılığından yanılgıya düşmek aynı şeydir: her iki durumda da, yani gerçek dahilinde dışa yansıtılan ya da imgesel dahilinde içe atılan ebedi anne-baba, oidipusçu yapıdır. edebiyatın bu çocuksu yapısı içinde, rüyanın ortasında olduğu gibi, yolculuğun sonunda da aranacak olan babadır. kişi anne ve babası için yazar”.

yazı, resim olmalı. güzel sanat. birşeyin, dışardaki şeyin bir şekli değil, bir yorum, içselleştirilmiş şekil.

zizek:”beni bir tür bir karşılıklı büyülenme ilgilendiriyor: fantezinin yapısı budur. lacan için, nihai olarak, fantezi nesnesi gördüğümüz değil, bakışın kendisidir”.

bakışın kendisi. bana kısık gözlerle bakıyor. roma’da olduğumu unuttu. roma nedir. insan, acı çeken hayvan. gözlerinde, acı var. baktığımda yalnız acı. anlatma hakkını kullanmamış. içinde birşey var.

zizek: “lacan’ın ‘kadın yoktur’ önermesi: kadın erkeğin semptomundan başka birşey değildir, büyüleme gücü varolmayışının boşluğunu maskeler, nihayet reddedildiğinde bütün ontolojik tutarlılığı kaybolur. ama tam da var olmayarak, yani tam da histerik çöküşü yüzünden var olmayışını benimsediği anda, kendini ‘özne’ olarak kurar:histerikleşmesinin ötesinde onu en saf haliyle ölüm dürtüsü beklemektedir”.

adımları usul, ilkel ve tedbirli. yapmaya can attığım şey tam da yaptığım şey. ebedi tutku, sembolik gerçek ve hareket imkânı. birşeyler gerçekten oluyor, birşeyler. keyif kiplerimiz, aradığımızla karşılaşmamız, tam da bu işte, eğer gerçek gerçekse, hiçbir şey boşuna değil, sınır.

zizek:”kant’ın terminolojisiyle söylersek, kadın patolojik keyfi cisimleştirdiği için, belli bir fantazinin çerçevesi içine girdiği için tehdit ediyor değildir erkeği. tehdidin gerçek boyutu, fantaziyi ‘kat ettiğimizde’, histerik çöküş yüzünden fantazi mekânının koordinatları kaybolduğunda ortaya çıkar. başka bir deyişle, femme fatale‘in asıl tehditkâr yönü, erkekler için ölümcül olması değil, kendi kaderini bütünüyle kabullenen ‘saf’, patolojik olmayan bir özne örneği sunmasıdır. kadın bu noktaya ulaştığında, erkeğe sadece iki tavır kalır: ya ‘arzusundan vazgeçer’, kadını reddeder ve hayali, narsisist kimliğini yeniden kazanır ya da semptom olarak kadınla özdeşleşir ve intiharı andıran bir eyleme girişerek kaderiyle buluşur”.

varlık, düşünce ve hareket, üç şey, âlem.

yaklaştı. korkuyorum. olabilir birşey, birşeyin ucu. yaklaşan kadın’ı hegelci varsayımlarından kurtarmalı mıyım. doğrudan müdahale. yoksa keyfini yapılandırmalı mıyım. dolaylı.

bataille: “yaşam ölümün, ırmaklar denizin ve bilinen bilinmezin içinde kaybolacaktır. bilgi, bilinmezin girişidir. anlamsızlık, olabilir her anlamın sonucudur”.

kadın birşeyler söylüyor, aramızda bir yay mesafe yalnızca. sesleri ses olarak duyuyorum, sesleri birleştiremiyorum, sesler ayrı ayrı, sesleri bütünlemek yerine sesleri tek tek algılayabiliyorum, gayret, o’na dahil olma çabasızlığı, şaşırtıcılığı, gözleri acı çok acı.

www.iyibilgi.com’dan alındı.

Facebook'ta Paylaş

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: