Takdir etmek gerek

6 Eki

-Rüşdü Paşa-

Takdir etmek gerek. Takdir etmek, sanat için imkân veriyor. Hürriyet.

Doğru söyle. Gerçek ol. Hemen hareket et. Tutkulu ol ve bildiklerini anlat. Ve durmasını bil. Nerede duracağını bilmek bir sezgi olayıdır. Bilgiden üstte.

Kadının sahteliği, hakiki olmak için çıkış sağlar. Kadın, toplumsal bir yer değiştirmedir Bir hanımefendi, bir fahişe gibi olmalıdır. Bir fahişe de bir hanımefendi gibi. İşte kadın diyalelektiği budur. Kadından kurtulmak sezgisel olarak mümkün.

Kadının olmadığı herhangi bir yer kütüphane oluyor.

Şerif Mardin: “Bizde Baudelaire gibi uçan yazarlar yoktur ve kültürümüz Baudelaire ve Rimbaud’lar yaratamaz. Çünkü onlar, değerlerimizde suç ile yakın ilişkileri olan insanlardır. Oysa, bu iki tipteki kişileri olmayan topluluk, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dediği gibi, idealizm ile bayağılık arasında gidip gelmeye mahkumdur. İdeal tutkuya varamayan bayağı olur. Bu bence, bizim kültürümüzün önemli göstergelerindendir. Genellikle Türkiye’deki düşünce üzerinde bir dış sansürün olduğu söylenmiştir. Ben ise, devam eden bir nevi iç sansürün de aynı zamanda çalıştığına inanıyorum. Bu şekilde, sansürlü olan yazar, Borges gibi yazamaz. Freud’un, Lacan’ın ve Foucault’nun ne dediğini anlayamaz. Post-modernizmden bahsettiği zaman da, bir modayı tanımlamaktan ileri gidemez”.

Takdir etmek için gerekli şart, karıştırmamak. Olayın öznesi ile olayın kendisi, ayrıdır ve onlar ayrı ayrı vardır. Nasıl görebilirim ve nasıl düşünebilirim, nasıl ayırdedebilirim, düşünce nasıl üretilebilir, nasıl bir yer düşünce üretmek için doğru bir yerdir, düşünce rastlantısaldır, anlamlı zarlar atarak başlar, düşünce sonsuz bir oyundur, gelecek zaman varlığına inanmakla başlar. Paniklemek, anlamsız.

Bir kültürde, bir iki kültürde, uçmayı engelleyen kadın oluyor. Kadın, varlık olarak kadın. Kadın bir iktisat, bir kısıt.

Lacan: “Cinsel ilişki yokluğunu ikâme etmenin çok incelikli bir yolu, onun önündeki engeli koyan bizmişiz gibi yapmaktır”.

Yapacağımız fiiline inanmak, yapmak önünde bir engel.

Rûya. Yapacağız. Birgün gelecek ve önceki günlerden tamamen farklı olacağız. Birden, birgün içinde. Herşey değişecek, yapmaya başlayacağız. Zamanın materyalistliğine imân.

Zizek: “Femme fatale‘in film noir‘deki kaderi, en sondaki histerik çöküşü, Lacan’ın ‘Kadın Yoktur’ önermesinin mükemmel bir örneğidir: Kadın ‘erkeğin semptomu’ndan başka birşey değildir, büyüleme gücü varolmayışının boşluğunu maskeler, dolayısıyla nihayet reddedildiğinde, bütün ontolojik tutarlılığı kaybolur. Ama tam da var olmayarak, yani tam da histerik çöküşü yüzünden var olmayışını benimsediği anda, kendini ‘özne’ olarak kurar”.

Takdir etmek için yeterli şart, varlığın gördüğümüzden ibaret olmadığını bilmektir. Varlık, sınar. Varlık bir sınama yaparak bizde karşılık bulmaya çabalar. Konuşan, kendi ile konuşur.

Niçin takdir etmeli? Açık: Onlardan kurtulmak, için.

iyibilgi.com’dan.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: