2010 yılının aralık ayında olanlar

18 Ara

-Rüşdü Paşa-

insan yok, ama bütünüyle manzaranın içinde’.

cezanne

anlamak, imkânsız bir eylem. bugünlerde ve buralarda. seni anlıyorum diyen varlık, karşısındakine aslında bambaşka birşey söylüyor: ‘sen sus, ben anlatayım’. bir sıvışmak girişimi. anlamayı baştan reddetmek.

yalnızlık, bağlantısızlık değil. bağlantıların zayıflığından bihaber olmak hâli. kuvvet, sezgidir, zayıflıklar haritasını görmek.

deleuze-guattari: ‘eylem, akıldır’.

süreç. günlük’ün sonsuzluk’la bağlantısının zihinsel bir kurgusu olarak süreç. eyleme geçmek, siyasallaşmak, iletişim halinde olmak ve söylem geliştirmek.

yalnızlık bir uyku hâli. uyku hâlindekilerin kendilerini uyanık zannetmeleri mevcut durumlarının devamlılığını sağlıyor. insanı öldüren ötekidir. ölmüşler, uyku halindedirler ya da gerçekten ölmüşlerdir, dönüşmüşlerdir. uykuya geçmek, ölmeyi başarmaktır. burada bilinç var. bir insanın diğerini yok etmesi, bilinç ve plan olaylarının dışında bir aktarım, kesişme ve miras olayıdır. uykudan rûya ile uyanmak mümkün. birden ve var güçle dikilmek.

zarafet, rûyadır. zarafet, insanın kendi ile ilişki oluşturmasında bir yol olarak zarafet. kendi ile kurulan ilişki, tekrar ederek, başkasına sirayet eder. başkası, kişinin kendi ile ilişkisine bakarak, ilişki kurar. şiddet ve onun içinde aşk, dışardakinin gördüklerini uygulama şansı bulması ile oluşur. kurtuluş, başkasının görmesini engellemek ve onları kendilerine yönlendirmek, iki yol.

rûyasızlar, insan sıkıntısı çekenlerdir. hariciler.

hangi akıl?

akıl, zarafetin olumlulanması, içselleştirilmesi, yansıtılmasıdır. diğer türlü, o, bir tuzak, hastalık kaynağı, rûya için engel.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: