Hepiniz yalnızsınız

24 Ara

-Emre Demir-

“Ben dahi bile yapıldım, taş ve toprak arasında”

HB

Parmaklarım, cep telefonumun dokunmatik ekranında gezinirken, Sennett’ın “günümüzde düzen temassızlık demek” sözünü hatırladım.

Dokunmak, bir irtibat kurma yolu. Yabancı olanı, dışımızda olanı hissetmeye yarıyor. Teknoloji, dokunmayı asgariye indirme üzerine kurulu. Şehirlerarası otobüslerin tek kişilik koltukları revaçta. Çoğu okulda öğrenciler tekli sıralarda oturuyor. Öğrencilerin omuz omuza olması, daha önce sorun yarattı. Tek kişilik sıra, mekânın düzenlenmesiyle alınan bir önlem. Düzenleyiciler, benzer tasarrufları, meydanları, sokakları, stadyumları, terminalleri düzenlerken de yapıyorlar. İnsan bedenini duyarsızlaştırmaya yönelik tasarruflar.

Düzenleyiciler tarafından, anlayana verilen mesaj şu: Çok kalabalık olabilirsiniz ama hepiniz yalnızsınız!

M. P. Baumgartner: “Hayat, her gün, çatışmayı inkâr etme, asgariye indirme, sınırlama ve ondan kaçma çabalarıyla doludur. İnsanlar karşılaşmalardan kaçınırlar ve yaraların deşilmesinden ya da nelerin yanlış olduğunu belirleyen kurallar koyulmasından çok rahatsız olurlar.”

Modern şehirde, yayaların nerede yürüyecekleri, nereden, nasıl ve ne zaman karşıdan karşıya geçecekleri, güzergâhlar ve saire belirlidir. İnsanların karşılaşmaları asgariye indirilmiştir. O asgari karşılaşmalar da mekaniktir. Metro bileti almak istediğinizde, bileti satan kişiye parayı hangi delikten, sesinizi hangi boşluktan duyuracağınız bellidir. Otobüs şoförü sanki otobüsün bir parçası gibidir. Büyük marketteki kasiyer kız, yazarkasayla birlikte üretilmiştir. Starbucks çalışanları kahveden yapılmıştır.

Ten ve taş arasındaki ilişkiyi fark etmeye başladığımdan beridir, bizim şehirlerimizin düzensizliğini yadırgamıyorum. Düzensizlik, temas doğuruyor. Zizek, İstanbul’a geldiğinde, bu kaosa hayran olduğunu söyledi.

Bu kitleyle temas etmek istiyor muyum? Ayrı bir sorun. Bizde temas serbest ama temas etmeyi bilmiyoruz. Temas etmek, bir kültür. Spinoza ahlakıdır: İyi karşılaşmalar örgütlemeliyiz. Bizde karşılaşmalar tesadüfi. Karşılaşmadan kasıt, bedenin veya zihnin, somut veya soyut herhangi bir uyarıcıyla çarpışması. Karşılaşma, doğru zamanda, doğru yerde olmayı bilmek, becerebilmek işi.

Dokunmatik ekranımı kullanarak sosyal paylaşım ağlarından birine girip arkadaşlarımın fotoğraflarına dokunuyorum. Fotoğrafın altında “beğen” yazıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: