Pasteur’ün mikroskobu, da Vinci’nin tulumbası, Marx’ın iktisat kuramı..

13 Oca

-Wilhelm Reich-

Faşizmin, cinsel tutumbilimle açıklanması, bugün, on yıl öncekinden daha geçerlidir. Buna karşılık, bütün partici Marx’çı kavramlar, hiç ayrım gözetilmeksizin kaldırılmış ve yerlerine yenileri konmuştur.

Bu, Marx’çılığın iktisadi kuramının temelden yanlış olduğu anlamına mı gelir? Bu soruyu, bir örnekle aydınlatmak isterim. Pasteur zamanında kullanılan bir mikroskop, Leonardo da Vinci’nin kurduğu bir su tulumbası “yanlış” mıdır? Marx’çılık, XIX. yüzyıl başıyla ortasındaki toplumsal durumdan doğmuş bir bilimsel iktisat kuramıdır. Oysa, toplumsal süreç durmamıştır, XX. yüzyıla özgü, temelden ayrı bir süreçle nöbet değiştirmiştir.

Tıpkı Pasteur’ün işini gören mikroskobun temel yapısını çağdaş mikroskopta, Leonardo da Vinci’nin tulumbasının temel ilkesini çağdaş su tulumbasında buluşumuz gibi, bu yeni toplumsal süreçte de XIX. yüzyıldaki toplumsal sürecin belli başlı çizgilerini buluruz elbet.

Ama gerek Pasteur’ün mikroskobu, gerek Leonardo da Vinci’nin tulumbası bugün pek az yararlı olur. İkisinin de yerine, yepyeni bir anlayış ve uygulayıma karşılık veren tepeden tırnağa yeni yöntem ve işleyişler konmuştur. Avrupa’daki Marx’çı partiler, XX. yüzyıl faşizmini, düşünsel olarak XIX. yüzyıldan alınmış kavramlarla açıklamaya kalkıştıkları için yenildiler, eriyip gittiler.

Kaynak: Faşizmin Kitle Ruhu Anlayışı, Payel Yayınevi, 3.Basım,  S.22-23

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: