konuşmak

23 Oca

-Rüşdü Paşa-

uzun vadede fikirler ve tahminler

gündelik hayat kadar gerçektir.
borges

bir türk, başka bir türk’le konuşamaz, konuşamıyor, son iki yüzyılda konuşamadığı not edildi. bu bir sorundur. sorun büyük’tür. adını, küçük sorun koyalım. bir işimiz var.

varsayım. konuşmak, hallenmektir. hareket için.

the sorun çözülebilir mi, üzerinde düşünmek gerekli mi, anlamlı. sorunun varlığı, sorun olarak görülmüyor. işte bu, büyük sorun. küçük sorunun, halli bu sorunun sorun çözülmesine bağlı olduğundan. küçük soruna gelinemedi, meselenin üzerinden iki asır geçmesinin nedeni, büyük sorun’un varlığının keşfedilmemiş olması.

sonsuzluk karşısında barbarın yaptığı tek’e inmek, karşılaştığını tek’e indirgemek, tekleştirmek, ve sonunda, yok etmektir, barbar, tek benlikli olarak, karşılaştığını tek’e indirger.

barbar, var. barbar, konuşmayı bilmeyen, konuşma’yı yanlış bilen, konuşma’yı çoklu algılayamayan. barbar, konuşan’a karşdır, konuştuğu için. lûgat.

lacan’ın hakikatin söylenmediği, hakikatin bir bölümünün söylenmekte olduğu, teorisi, işliyor. söylenenin geldiği yer, lacan teorisi’ne göre, bilinç dışı yer. o halde söylerken dikkatli olmalı.

birden çok benlik, var. benlik, duran, bir statik varlık değil. değişken, tabiat ile uyumlu ve tabiat hareketi ile değişen bir varlık olarak benlik, işte, baş edilmesi gerekli şey.

kafka, karşılaştığımız kötü, anlamsız ve çirkin bir olay karşısında nasıl davranmamız gerektiğini, söyler. halletmek için. olay karşısında kendinde kalmak kendiliğinden olan birşey değil.

konuşmak, kendinle, kendin için, konuşmak oluyor.

barbar, bilinç dışı bir silah atışı olarak kullanır, kelimenin seslendirilmesi olayını. bir tür intihar talebi. söylediği, kendi haline bırakıldığında, döner kendini vurur. kelime kendine ait değildir, altında kalmaktan kurtulmak havli ile kendine fırlatır.

kafka’nın önerisi, uzun uzun incelemek. incelemeye durmak.

Reklamlar

Bir Yanıt to “konuşmak”

 1. DenizZ Meltem 27/02/2011 5:11 pm #

  Ben, bu tür insanların bende bulunan, fakat onlara ait bir şeylerin olduğuna ve bu nedenle “çekim ortamları” meydana getirdiklerine kanaat getirmiştim.

  Susmak, azdırmanın diğer adı.
  Küfür etmem onları önemli kılıyor. kendilerine ait olanın; -önemsizliklerin ve yanlışlıkların- azdırıcısı oluyorum çoğunluğa çoğunluk katıyorum.
  Ülke; cinsiyet kısıtlaması olmadan kimliksiz
  konum ve koşula bakmaksızın barbar.
  Vampire Power..
  Kanımı içmesi yetmez, doyurmaz, kendisine benzetmeli; asıl amaç farklılıkların, aykırılıkların soykırımı.
  Sonuç: vampire army.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: