Halkı kurtarmalı mı?

26 Oca

-Rüşdü Paşa-

Hayır. Halkı kurtarmak bir hareket olarak Jön Türk ile başladı. Jön Türk bir doktrin olarak kullanılıyor. Jön Türkler, halkı kurtarmadı. Halkı kurtarmak imgesi ile kendini kurtardı.

Türk politikası 19.yüzyılda değer değişimi denemesi karşılığı olarak kullanıldı. William S.Burroughs’un deyimi: Politics here is death. Türkçe: Burada politika ölüdür.

Politikanın olmadığı zaman diliminde Jön Türk, politik midir?

İdeoloji bir kafa karışıklığı durumu, gerçeklikten kopuk bir şey, anlamsız bir rûya, savaş makinası, bir uyku ilacı, sersemletici, zararlı, değil.

Zizek: “İdeoloji, daha ziyade çoktan ‘ideolojik’ olarak kavranması gereken gerçekliğin kendisidir. ‘İdeolojik’, tam da mevcudiyeti katılımcılarının, onun özünü bilmemesini gerektiren bir toplumsal gerçekliktir. Yeniden üretilmesi, bireylerin ‘ne yaptıklarını bilmemeleri’ni gerektiren toplumsal fiiliyattır. ‘İdeolojik’ bir toplumsal varlığın ‘yanlış bilinci’ değil, ‘yanlış bilinç’ten destek aldığı sürece bu varlığın kendisidir”.

İdeoloji, insanların fiilen yaptıkları şey ile yaptıklarını düşündükleri şey arasındaki uyumsuzlukla ilgili bir olay.

Zizek’in önerisi şudur: “Şeylerin, şeyler arasındaki ilişkilerin ardında, toplumsal ilişkileri, insan özneleri arasındaki ilişkileri saptamamız gerekir”.

Jön Türk, ideolojik olarak, halkın kurtarılması gerekliliğine ilişkin bir varsayımdır. Hareket, bir ne yaptığını bilmemek hareketi olarak devam ediyor. Bilmedikleri Batı, anlamadıkları tarih bilimi, farkında olmadıkları felsefe, ilgilenmedikleri edebiyat, konuşamadıkları antik diller. Onlar duruyor. Yaptıkları, kendilerini doğal kral olarak icat etmek. İcat, iktisadi. Kurtaracaklarını söyledikleri halkın gelirine el koymak. Onların köleştirilmesine katkıda bulunmak.

Halkın kurtarılması bir şal. Şalın altı iktisat.

İnsan öznesinde görülen zenginlik ya da fakirlik bir toplumsal öykünün, sürecin görünür hale gelmiş şekli. Onları bir semptom olduğunu varsaymak gerek. (The) Varsayım şu işe yarar: Burası başlamak için doğru bir yer değil.

Jön Türk, zengindir. İdeoloji olarak halkın bir bölümünün temsilcisi olduğunu ilân eden Jön Türk, temsil ettiğini söylediği kitlenin iktisadi servetinin büyük ortağı.

Jön Türk, teoride değil pratikte. Jön Türk’ün teorisi olmaz. İktidar karşıtı görünmesinin, olmasının nedeni şahsi iktisadiyatı. Türklerde yaptıkları politika karşılığında zengin olanlar bir gelenek oluşturacak kadar yeter sayıdadır.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Halkı kurtarmalı mı?”

  1. Blogcu Türk 01/02/2011 4:03 pm #

    Paylaşım için teşekkürler . Emeğinize sağlık134

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: