“Demek hep aldanmış ve budala kalmalıdır aşk”

14 Şub

-Theodor Adorno-

Aşağılanan, onuru kırılan kişide, bütün bedeni yakıcı bir ağrıyla ışımış bir insanın ki kadar şiddetli bir iç aydınlanma olur. Anlar o zaman: hep unutkan olan aşkın o kopkoyu körlüğünde bile bir körleşmeme, körleştirilmeme isteği alttan alta sürüp gitmiştir. Haksızlık edilmiştir ona; böylece bir tazminat hakkının doğduğunu düşünecek ama bu tazminatı geri çevirme zorunluluğunu da duyacaktır, çünkü arzuladığı şeyi ancak özgür bir insan verebilir ona, verip vermemekte serbest olan bir insan… İşte reddedilmiş kişiyi insanlaştıran da bu sancılı iç hesaplaşmadır.

Aşk genelden tikele bir kaçıştır hep, genelin hakkı hep tikele verilebilse de, bu kaçış her zaman genele bir ihanet olarak gerçekleşir. Demek genelde başkalarının özgürlüğü, özerkliği biçimini alarak tikelden öcünü almaktadır şimdi. Genelin etkisini hissettiren red cevabı genelden dışlanma olarak görünür bireye, aşkını yitiren adam böylece aslında kendisini herkesin redettiğini kavrar; hiçbir avuntuya gönül indirmemesinin de nedeni budur. Yalnızlığının duygusuz akıldışı şiddeti sadece bireysel kalan bütün doyumların bütün kazançların yalan olduğunu da öğretir ona.

Ama böylece genelin şu çelişik hakikatini de anlamaya başlar. Sevdiği kişi tarafından sevilmek herkesin devrolunamayacak ve suç sayılamayacak insanca haklarından biridir.

Böylece hiçbir senetten hiçbir haktan kaynaklanmayan talebini bilinmeyen bir mahkemeye, hem kendisinin olan hem de olmayan şeyi ona bağışık olarak veren bir mahkemeye götürür.

Aşkta adaletin sırrı, aşkın da dilsizce söylediği gibi, her türlü hakkın iptal edilmesidir.

“Demek hep aldanmış / Ve budala kalmalıdır aşk…”

Kaynak: Minima Moralia, Metis, S.171

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: