“Ilımlı bir Osmanlı İslâmının yönettiği parlamenter demokrasi ütopya mıdır?”

27 Şub

-Emre Yılmaz-

İslamcılar batıyı karşılarına alan Türk-İslam sentezleri yerine Batı-İslam sentezi gibi ideolojiler üretseler işi bitirebilirlerdi. Böylelikle kendilerini kurtaracak altın kazı onları seçenlerin değersizlik duygularına, aşağılık komplekslerine ve kıskançlıklarına kurban etmezlerdi.

O kesimden oy alabilmek uğruna asıl tavlanması gereken iç ve dış güçleri kendilerinden uzaklaştırmazlardı.

Ama kim bilir belki de bütün bunlar bir büyük stratejinin geçici taktikleri olabilir. Çünkü İslamın akıllılarının da gördüğü dünyanın, hepimizin bildiği dünyadan farklı olmaması gerekir. İslamda “gerçek parayı” yaratan bilim yok, teknoloji üretimi yok, Nobelli beyinler yok, ülser mikrobunu laboratuarda üretebilen araştırmacılar yok. İslamcı da çok iyi bilir ki, vaat ettiğini ancak Batı verebilir.

Dünyanın son dört yüzyılda yaratmış olduğu ihtişamı Batı değil de Japon medeniyeti yaratmış olsaydı, “gerçek para” Japonya’dan geliyor olacaktı ve Sayın Erbakan da kravat-ceket yerine kimono giyerek en ezilmiş halk kitlelerini, Japonya aleyhine İslamcılık silahıyla kışkırtıp oy toplayacaktı. Yeterli oy toplayıp iktidar olunca da cemaat “para… para… para…” diye bağırdığında, Türkiye’yi Pasifik Birliği’ne sokmak için çalışacaktı.

(…)

Ilımlı İslamcılar, bugünkü kravatlı yöneticileri ve kendi iddia ettiklerinden çok daha fazla Batılı partileriyle, iktidara tek başına veya koalisyonla gelirlerse, bu, işadamları için hiç de korkulacak bir şey değildir. Ilımlı İslamcı Dışişleri Bakanımızın ilk altı aylık programı Batılı dostlarımızı tek tek dolaşarak onları teskin edip rahatlatmak olacaktır.

Ve bir kehanette bulunuyorum, hatta iddia ediyorum ki, Avrupa ile ilişkilerini akıllı bir halkla ilişkiler stratejisiyle düzeltmiş, Arapların Filistin takıntıları yüzünden koparttıkları emperyalizm yaygaralarından arınmış, Türk-İslam yerine Batı-İslam sentezini bütün dünyada destekleyen demokratik ve liberal programlı bir Refah Partisi, Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne daha çabuk sokacaktır. Niye şimdiden Avrupalıların ve bizim üst elitlerimizin güvenini kazanarak işi bitirmiyorlar bilmiyorum.

Ilımlı bir Osmanlı İslamının yönettiği parlamenter demokrasi ve serbest pazarlarla çalışan bir ülke ütopya mıdır?

Yok canım.

İran’a, Suudi’ye bakıp Refah’ın Türkiye’yi buralara benzetmeye çalışacağını varsaymak, Kemalistlerin saptırmalarından başka bir şey değil. Aynı hınzır sağın 70’lerde solculara karşı halkı, “hepimizi tarlada, malda ve karıda ortak yapacaklar, Türkiye’yi Sovyetler’e benzetecekler” diyerek korkutmaları gibi.

(…)

Ama bir an için en kötü senaryoyu düşünelim. Kemalistlerin, Cumhuriyet gazetesinin kıdemli yazarlarının kâbuslarının gerçekleştiğini düşünelim ve şimdilik ılımlı ve hukuka saygılı gözüken İslâmın iktidar olur olmaz gerçek yüzünü ortaya çıkararak, ülkeyi en radikal türden bir Şeriata teslim ettiğini hayal edelim.

Peki sonra?

Bu insanların Türkiye’yi uzayda boş bir gezegene veya başka bir yüzyıla taşıyabilmeleri mümkün mü? Ne yapacaklarını size söyleyeyim: İlk beş yıl bağırıp çağıracaklar; kurtlarını aynı Kürtçülerin döktüğü gibi dökecekler; ortadaki eski parayı yeniden “hakça” taksim edecekler; peki sonra? Sonra? Sonra?

Sonra onların içinden de genç reformcular, genç ılımlılar, genç işadamları çıkacak ve memleketi Avrupa Birliği’nin ve NATO’nun içine tekrar sokmaya çalışacaklar. Ya Batı’nın kabul edebileceği bir İslâmla ya da “değişmiş” başka bir görüntü ile… Batı da hemen ekonomik ambargoları kaldırarak acil mali yardımlarla geleceğin Jön Türklerinin işini kolaylaştıracaktır.

Neticede alt tarafı bir on, on beş yıl kaybetmiş olacağız.

Ne var ki?

Az mı on yıllar kaybettik?

Kaynak: Genç Bir İşadamına,S.144–146,24. Baskı Temmuz 2006,Angora Yayınları

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: