İngilizlere ait olan her şey moda olmaya başlamıştı..

19 Nis

-Grigoriy Petrov-

“Avrupa’daki halklar Napolyon’la devamlı savaş halinde oldukları için, İngiltere’nin bunca felaketlerin sorumlusunu ortadan kaldırdığına çok sevindiler. İngiltere’nin başarısı önünde minnetle baş eğiyorlardı. İngiltere’ye hayranlık duyuyorlar ve ona benzemeye çalışıyorlardı. İngilizlere ait olan her şey moda olmaya başlamıştı.

Ama büyüklerine benzemek isteyen çocuklarda ve henüz olgunlaşmakta olan gençlerde her şey hatalardan ve kötü alışkanlıklardan başlıyor: Sigara içmek, kalitesiz alkol tüketmek, yüksek sesle konuşmak, küfretmek. Bu durum küçük, kültürel açıdan genç, olgunlaşmamış halkların başına da geldi.

İngilizlerin çirkin ve gülünç davranışlarını örnek alıyorlardı. İngilizlerin sapkın yaşam tarzlarının kötü kopyası haline geliyorlardı.

Zengin yetişkinler İngilizler gibi yarışlara çok para harcıyorlardı. İngiliz usulü viskiyi maden suyuyla içiyorlardı. İngiliz tarzı takımlar giyiniyorlardı. Saçlarını “İngiliz usulü” kestiriyorlardı.

Gençlik İngiliz sporlarıyla ilgilenmeye başladı, özellikle İngiliz sporlarının en kötüsü olan futbolla. Bütün Avrupa’da daha okulu bile bitirmemiş gençler arasında futbol özgün bir din haline geldi. Bütün ülkelerdeki binlerce insan futbol kültürünü yarattılar. Onunla uğraşıyorlardı. Futbolu bilim, sanat haline getirdiler.

Manen fakir, cahil ve inceliksiz sokak basını gençlerin bu tutkusunun peşine düştü. Sömürdü. Özel bölümler yaptı. Neredeyse hergün futbol kahramanlarıyla ilgili görüşler yazılıyordu. “

Kaynak: Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigoriy Petrov, Çeviren: Sübhane Mirzayeva, Koridor, 2007, 1. baskı, Sayfa:108

(Okuma Notu için teşekkürler Nalan Dirik)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: