Bakalım

26 Nis

-Rüşdü Paşa-

 “faşizm, kapitalizmin cankurtaranıdır”

aklın yolunun bir olduğu, bir varsayım, birçok yerde kesinlikle geçersiz ve zararlıdır, tek yol, doğal olarak faşizm imâ eder, yanlış hiyerarşi içerir ve değersizdir, silahların kelimelere göre önceliğidir, faşizm kapitalizmin cankurtaranıdır, krizin ardından devreye girer, paylaşım sorununun nihai halli için kullanılır, kullanıldı, 19.yüzyıl kapitlizmin altın çağıdır, yüzyılın sonunda krizler oluşmaya başlar, ardından cihan harbi, 1929 büyük buhranı ve işte faşizm.

sosyal tarih, göz göre göre gerçekleşir, bir fark vardır ki görenler başlarına ne geldiğini o ân anlayamazlar, gerçek kahramanlar proust’un kahramanları gibidir, görüyorlar, ama göremiyorlar, olayın içindedirler, bilemiyorlar. welcome to the world of ideology.

türk, 19.asırda dûnyayı merak etmedi, dûnya o zaman yalnızca avrupa’dır, amerika birleşik devletleri, hazırlık aşamasındadır ve uzak asya, uzaktır, türk, fransızca konuşabiliyordu, yazabiliyordu, balzac’la ilgili değildir,
ilgisizlik uzun 20.yüzyılda devam etti, ikinci cihan harbi sonrasında fransız mekteplerine giden türk, deleuze okumadan geldi, foucault’nun haklı olduğu varsayımı ile, 20.yüzyıl deleuze yüzyılıdır, fransa’da 20.yüzyılda okuyan türk, türkiye’ye deleuze getirmedi, birkaç kelime getirdiler, ortak mefhum olarak değil, bölmek için kullanıldı, iyi karşılaşmalar gerçekleşmedi.

tarihçi var, sağcı, milliyetçi, mukaddesatçı, mükemmel  osmanlı tarihi biliyor, bilmediği bir şey var, o şey, kapitalizmdir, ve kapitalizm nedir bilmeden, avrupa’nın yükselişi ve osmanlı’nın çöküşü açıklanamaz, açıklanamadı.

teorisyen var, solcu, ilerleme düşüncesinden yana, devrimci, kapitalizm nedir, mükemmel bir şekilde bilir, avrupa tarihinin dinamiklerini, iktisadını, sosyal olaylarını avrupalı kadar iyi bilir, birşey bilmez, ahlak nedir bilmez, ahlak bilmediğinden osmanlı’ya uzaktır ve osmanlı’yı açıklamak gereği duymaz, osmanlı açıklanmadan bugün anlaşılamaz, türk teorisyen, elleri, zihni bağlı, bağlanmış, kıvranan bir tiptir, önyargılı, kafasız ve ruhsuz.

batı’ya giden türk ikiye ayrıldı. bir: bavul gibi gitti, bavul gibi geldi. iki: batı’ya dahil oldu. ilki sağcı, ikincisi solcudur.

toplumu akıllı yapan, iyi karşılaşmalar ve ortak mefhumların kavranmasıdır, varlığıdır, geçerliliğidir, toplumun akılsız olmak ihtimali var mı, şüphesiz yok, akıllı olmayan toplum toplum değildir, ne olduğu belirsizdir, başka birşeydir, o şey, anlaşılmaz, açıklanamaz ve sevilemez.

‘bakalım’, türk’ün çöküş karşısında kullandığı kaçış kavramıdır, son iki yüzyılda türkçe’de en çok kullanılan kelime, bakalım, olmalıdır, çok dendi, devlet adamları dedi, babalar dedi, anneler dedi, genç adam umutsuzca dedi, genç kadın kaçarken dedi, çocuklar ve yabancı devlet adamları, bakalım kelimesini duyduklarında, anlamadılar, reform, yenilik, planlama, söz vermek, gerçekleşmeler, tarih, sevgi birikimi, sözleşmeler, bakalım kelimesi ile irtibatlı olarak, olumsuzlandı, çekildiğiniz bir hayat karşısında, seyirci olmanın, kendini etkisizleştirmenin, dışarıdaki gelişmelerin, kendi tesadüfilikleri içinde ve hayırlı bir şekilde gerçekleşeceğine ilişkin bir beklenti sözü, hareketsiz arabada bir over drive düğmesi, olarak kaldı.

ne olacak, ne beklenmeli, sağcı ve solcu, bakalım kelimesinde buluşur, bakarlar, onlardan bakan olanlar olur, hep bakan olmak isterler, bakıyorlar,  baksınlar, baka baka ertelenen ve  kaybedilen, hayat oldu, oluyor, olacak.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Bakalım”

 1. DenizZ Meltem 26/04/2011 6:08 pm #

  Message from purple color (?) to Oldboy.

  First of all; the dynamic of your brain, so cute.
  A large of responsiblitity. A huge big bang.
  About; social environment, politics etc.
  Hands are Covering the lyrics. You’re Colorful Magician.
  Bright man always shines in pupil of the his eyes.
  Nice news, accept “liver” health. Relationship between horse and barley 🙂
  If you try to connect with me, don’t. Worried.Disappointment.
  Mu*tant always feels you, even you forgat this child.
  But Mu*tant wants too much light for you, forever…
  When you see the butterflies, remember the Mu*…….
  Have a nice* heart of days.
  Hug your child feelings and catch a light for love…
  Miss you fairytale…
  and your impossibility….
  Dady, magic yourself and wear your hat, take my hand and go to the waterfall.
  No icecream, I’m good Mu* :((
  Dont cry for me, even lose your goodMu*…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: