hükümet

18 May

-Rüşdü Paşa-

 ‘hiçbir oyuncu, oyunun kendisinden daha iddialı olmamalıdır.’

rollerball

1964

doktor, çatalhüyük’te dünyaya geldi.

bu bölgede ilk tarım devriminin gerçekleştiğine ilişkin, güçlü deliller var. tarım devrimi, bir gelenek anlamındadır. çatalhüyük’te devrimden bu yana, fazla bir şey değişmedi.

27 mayıs 1960, bir müdahale tarihidir.

tarımla geçinenler, çatalhüyük’teki devrime, yedi bin sene önce, bağlı kalarak yaşamlarını sürdürenler, müdahaleden önce hükümetten pek memnundurlar. tarımda makine kullanımı, köylüler için refah artış umudunu yaratıyor. çiftçiler harekelilik kazanıyorlar. konuşmaya başlıyorlar.

müdahaleye köylüler tepki göstermedi. köylülerin politika dışı oldukları da konuşuluyor. ancak, kimse köylüleri politikaya dahil etmek için bir imkan yaratmak peşinde değildir. köylülerin bu yönde talebi olmadı.

doktor, babaannesini tarafından seviliyor. babaanne, torunun bir nedenle hükümet olmasını istiyor. her çocuk gibi doktor da insanlara hükmetmek eğilimindedir. politika, doktor’a uyan bir kelimedir. fetih kelimesiyle aynı anlamdadır.

1984

müdahale dönemdir.

foucault, Paris’te aids nedeniyle öldü.

doktor, türkiye’nin başkenti ankara’da bulunan site yurdunda kalıyor. öğrenci. devlet-i ali döneminide kurulan mülkiye’de okuyor. henüz, faucoult’yu tanımıyor.

anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelen yüzlerce farklı genç, ankara’da site yurdu’nda kalıyorlar. Yurtta çamışırhane bulunmuyor.

yurt sakinleri arasında kayda değer bir ilişki yok. inanmak ve ümit etmek anlamında bir duygu yaşanmıyor.

müdahale ruhunun ilanihaye yaşayacağına dair bir hava var. düşmanlar ve karşı-düşmanlar arasındaki karşıtlık, bir doktrin olarak toplumsal bilinci işgal etmiş durumda. herşeyin, kapsandığı görüntüsü altında hiçbir şey tarafından kapsanılmayan, bütün nesnelerin gözetim altında tutulduğu ve herşey üzerinde tasarrufta bulunulan açık bir iktidar durumu var. kendinden nefret hareketi, sonunda herkesin cezalandırıldığı bir gerçekliğe dönüşmüş durumda. kahramaların perişan ettiği kitle fırsatçıların yönlendirmesi altında gönüllü bir sessizlik içinde. zarafet eksikliğinden dolayı fiiller ve düşünceler kirlenmiş görünüyor. bağları koparılmış kafalar zevksiz bir hayatın tutsağı olmuş durumdalar.

doktor, dünya sistemini henüz söktürmüş değil. doğrusu, konu üzerinde henüz düşünmek ve okumak eylemlerine başlamadı.

mülkiye’de elli tane hocanın görevine müdahaleciler tarafından son verildi. ilan edilen atılma gerekçeleri aynı: düşmandan yana olmak!

yeni bir moda yaratılıyor. uyduruk olan herşey çoğaltılıyor. yeni bir sosyal-fizik icad ediliyor.

babaannesi ve dedesi, sahici bir hayatın olduğuna inandırmışlardı çocukken doktoru.

doktor, hakiki şeyleri ararken, farkında olmadan, hakikici oluyor.

mülkiyeli olmak, platonik olmak anlamına geliyor. anadolu’nun küçük yerlerinden  çocuklar üniversite yerleştirme sınavında yeteri kadar doğru şık işaretlediklerinde istemeleri durumunda siyasal bilgiler fakültesi’nde okumak şansını resmi olarak elde ediyorlardı. siyasal bilgiler fakültesi’nin emektar kayıt burosu şefi kalın gözlük camlarının gerisindeki kocaman görünen gözleriyle kağıtları, resmi imzayı kontrol ettikten ve onayladıktan sonra ise kayıt resmi hale geitiriliyor. kağıtların resmiyet kazanmasıyla platon kendiliğinden devreye giriyor. geçici kimlik sahibi mülkiyeliler, platon partisi’ne giriyorlar. iyi köylülerin çocuklarındaki adalet ve ilerleme duygusu o kadar yüksek ve belirleyicidir ki, devletin kuruluşunda ya da  kurtuluşunda kullanılıyor.

platon partisi’nin bir gerçek ismi, ittihad ve terakki fırkası olmalıdır. istanbul’un işgalinden sonra kurulan ilk direniş örgütü, karakol cemiyeti, kara kemal ve kara vasıf tarafınan kurulmuştur. başka örnekler de var.

1974

bir memur, doktor’a okunmuş bir hergün gazetesi ile zühtü dergisini verdi. doktor, o günden itibaren hürriyet gazetesini satın almayı bıraktı ve hergün gazetesine abone oldu. gazetenin yazarları arasında necdet sevinç ismi kesin var.  abdulkadir billurcu ismi olmayabilir. taha akyol’un yazıları arka sayfada yayınlanıyordu. üçüncü sayfada yaşar okuyan, bazı günler de enver altaylı’nın yazıları yayınlanıyor. doktor, hergün gazetesini okuduktan sonra hızını alamıyor, gazete bayiisine giderek, dergileri keşfediyor. dergiler okunduktan sonra ise sıra kitaplara geliyor. necdet seviç’in, ‘yazarını kurşunlatan yazılar’ isimli kitabı soğuk savaş sürecinde çok okundu.

müdahale dönemidir. 9 mart’ı bastırabilmek için 12 mart yapıldı.

soğuk savaş, ss, dünya lordlarının programlı bir saldırısıdır.

ankara’da büyük ihtimaldir, tuhaf şeyler oluyordu. doktor, türkiye’nin kötüye gittiğini, ama gidişatın nedeni olarak, sağlam olmayan adamlar olduğunu varsayıyordu. sosyal olayları adamların hikayesiyle açıklayan bir model ne kadar işe yararsa, bulabildiği sonuçlar o kadardı.

1982

kardeşi doktoru uyandırdı., bir haber verdi.  haber bir müdahale haberiydi.

müdahalenin ikinci günü öğleden sonra doktor tutuklandı. doktor, neden tutuklandığını bilmiyordu. sormuyordu da. tutuklanmak, herkesin başına gelebilirdi. belki tutuklayanlar dahi neden tutuklama faaliyetiyle ilgili oldukları konusunda fazla fikirleri yoktu. listede ismi olanlar, tutuklanıyordu. bir nedenden dolayı bir liste vardı, oluşturulmuştu ve tutuklayanların işi listedekileri tutuklamaktı. herkes, kendi adının listede olabileceğine ihtimal veriyordu. tutuklananlar, bu nedenle neden tutuklandıklarını sormuyorlardı.

1978

doktor, halkın kurtuluşu partisi’ne girdi. doktor’un, neden içinde ‘halkın kurtuluşu’ kelimelerinin geçtiği bu partiye girmiş olduğu, kafasında belirgin değildi.

genel olarak kimin hangi partiye neden girdiği anlaşılamıyordu. bir fenerbahçelinin neden fenerbahçeli olduğunun nasıl ki bilimsel ya da mantıki bir açıklaması olamaz ise ya da olabilecek açıklama tek kelime ile tesadüfilik ise insanların parti üyesi olmaları da öyleydi.

yeni ortam gezetesi, 1978 yılının bir günü başbakan bülend ecevit’in bir açıklamasına yer vermişti. başbakan ecevit’in söylediği şuydu: “türkiye’de kontr-gerilla vardır.”

doktor, bir şey duymuş oluyordu.

1994

doktor, washington, d.c. adındaki kentte bulunan the amerikan üniversitesi’nde iktisat, matematik, sosyoloji ve tarih okuyor.

ağustos ayının ondokuzuncu günü.  doktor’un içinde bulunduğu, new york uçağı, sefer sayısı 177, içindeki 34 yolcu ile birlikte washington, d.c’nin dullas havaalanı’na inmek için sırada bekliyor. pencereden görüldüğü kadarıyla, potamac nehri, bütün görkemiyle şehrin ortasında. nehrin ikiye böldüğü kent yeşille kaplı. amerika’nın siyasal merkezi sayılan beyaz saray ve japonlar tarafından amerika’ya hediye edilmiş olan washington munument isimli yüksek taş, uçaktan seçilebiliyor.

washington, d.c., iki ayrı bölgeden oluşur. birinci bölge siyahların yaşama alanıdır. bu bölgede kadınların birinci ölüm nedeni aids’dir. herkes taşıyabileceği en ağır silahlarla dolaşır, her yer meşru savaş alanıdır. silahlarla konuşulur. evlerin bir kısmı tenekedendir, afrika seviyesinde sefalet gözle görülür. ikinci bölgede evler çoğunlukla villa ya da büyük apartman daireleridir. yüzlerce pahalı restaurant her akşam yemek saatinde, ayda bir değişen yemek listelerini müşterilerinin masalaralarında hazır bulundurur. fransa’nın güneyinden gelen şaraplar, fransız şeflerin hazırladıkları ilginç, erotik havadaki yemeklerle sunulur. adams morgan isimli bölgede, dünyadaki çeşitli mutfaklar her akşam açıktır.

washington, d.c.’de yaşayanlar küçük ve denize-dünyaya açık ülkelerin uygulayacakları siyaseti belirler. kentte bulunan 635 düşünce kuruluşunda seminerler, konuşmalar yapılır. yazılar yazılır.

niahi amaç, müdahaledir.

doktor, washington, d.c.’de şu birkaç şeyi söktürdü:

bir: abd, pentagon ve maddison avenue olmak üzere iki ayrı araç kullanıyor. pentagon, ‘zor’ kelimesi anlamına gelmelidir. new york’ta reklamcıların mukim olduğu madison avenue ise ‘rıza’ anlamındadır.  amerikan doları, üçüncü araçtır.

iki: dünya tarihi, kurgusaldır. tam olarak planlandığı gibi oldu, şimdi de olmaktadır. gizli örgütler ve gizli doktrinler kullanılıyor.

üç: abd, dışa açık-küçük bir ülkede herkesi destekler. bir yandan hükümeti diğer yandan hükümetle çarpışan bağımsızlık yanlısı muhalifleri. bir yandan komünistleri diğer yandan faşistleri.

dört: amerikalılık, bir zihinsel durumdur. yani isteyen herkes amerikalı olabilir. amerikalılar açık konuşurlar. küçük-dışa açık ülke seçkinleri herşeyin farkındadırlar ve

bilinçlidirler.

beş: amerikalılar plan yaparlar. bize plan değil, pilav gerekli, bir amerikan sloganı değildir, amerika’da işlemez. amerikan ortak aklı-devleti, planın anlamını kavramıştır. küçük-dünyaya açık ülkelere plansızlık önerisi, plan dahilindedir,  şüphesiz amerikandır.

2004

madrid’in merkezinde bulunan tren garına değişik yönlerden yaklaşmakta olan üç ayrı trende sabah 7’yi 24 geçe, üç ayrı bomba patladı. doktor, madrid’in merkezinde nunez de balboa isimli sokaktaki evinde uyuyordu. patlamaları muhtemelen duymadı. öğleye doğru çalışma odasına girdiğinde sekreteri, patlamalarla ilgili haber verdi. ölü sayısının yüze yaklaşması ihtimalinden söz ediliyordu. ispanyol hülümetinin başbakanı aznar, patlamaların sorumlusu olarak eta ismini ortaya attı.

doktorun kafasındaki senaryoya göre bombaların müslüman kimlikli kişilerce patlatılmış olması gerekiyordu.

dünyada ss’nin sona ermesinden sonra din savaşları tezgahlanıyordu.

baskça’da, özgürlük ve baba ocağı anlamına gelen kelimelerin kısaltmasından oluşan eta’nın patlamalardan olumsuz etkileceneği kesindi. zira, ispanyollar, ya basta, artık yeter demekteydiler her fırsatta, her yerde şiddet konusunda. eta, doktor’un araştırmalarına göre uzun zamandır hükümet ile karşılıklı bağımlılık oyununda oldukça stratejik davranıyor ve  gittikçe daha geniş halk desteği bulabiliyordu basklılar arasında. bütün milliyetçilikler gibi bask milliyetçiliği de, ötekilere karşı sevgi dolu sayılmazdı.

dünya sisteminde herşey kontrol altındaydı. madrid’teki 11 mart patlamaları bunu tüm dünyaya bir kere daha gösterdi. aznar hükümeti, avrupa’nın kıyısı konumundaki ispanya’yı fransa ile almanya’ya karşı fakir ülkelerin lideri yapma rüyasını görümüştü. washington, d.c.’deki arkadaşları ile hazırladığı plana göre ispanya, avrupa’nın merkez ülkeleri konumundaki almanya ve fransa’ya karşı çevre ülkelerle oluşturacağı ittifakla bir güç oluşturmak amacındaydı.

patlamaları eta üstlenmedi. olayın ikinci günü açıklama yapıldı.

patlamalar üç gün sonraki seçimleri sosyalist parti’nin kazanmasına neden oldu.

bir müdahaledir.

pazartesi gübü, sosyalist başkan şu açıklamayı yaptı: ispanyol askerleri Irak’tan çekiliyor. ispanya, a.b.’den yanadır.

doktor, madrid’teki x barında kitap okuyor. cep telefonu çaldı. çatalhüyük’teki ailesindendi telefon. doktor, foucault’nun cinselliğin tarihi isimli eserinin ilk cildinde yer alan iktidar kavramına ilişkin bölümü okumayı bıraktı. babası ile konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: