kafka’nın dûnyasındayım (*)

22 May

-Rüşdü Paşa-

“bazan ortaya yayılmış bir dûnya haritasının üzerine seni boydan boya uzanmış olarak tasarlıyorum hayalimde. O vakit bana öyle geliyor ki içinde yaşayacağım bölgeler ya senin vücudunla kapayamadığın ya da senin ulaşamadığın yerlerdir ancak”.

kafka

kadın, bana, kendisini tam otuz yıl sonra neden aradığımı sordu. kadınların sorularının cevaplandırılamaz olduklarına ilişkin teorimi altı yaşımda kurdum. amaç, kadının sorusuna cevap vermek değil, sorudan kurtulmak olmalıdır.

kadın kendi geleceğine doğru gerilmiş sorular sorar, belirsiz bir gelecek sorularıdır onlar, bağlamsız ve gerçekte soru olmayan şeyler. kadın, soru sorarak suç işliyor. tarihinden ve geleceğinden çıkmayan kadın, soru sorar, sormak durumunda. kadın, soru sorarak kendi belirsizliğini yayar. kadın kurgusu, yaymak üzerine olduğundan, olay kendiliğindendir. kadınların acı çektiklerine dair haber var.

kafka: ‘kadınlar suçlu olmadan acı çekerler’.

yürümeye başladım, yapabileceğim başka eylem yok, yürüyorum, yürürken gördüklerim oldu, dışarıda bir dûnya var sanki, yürürken olaylara başka yönden bakmayı denedim, tuhaf oluyor böyle bakınca, içimdeki savaşı unutmaya başlıyorum, varlıklı birilerinin arasında yoksul birisi olarak hissediyorum kendimi, kimse benden yana değil, bana karşı da olmadıklarını yeni öğrendim, olabilir, yürürken yüzünü bütün ayrıntıları ile gözümün önüne getiremediğim birkaç kadın oldu, gördüklerimi ilişkilendirdiğim vakalar da, yağmurlar yağdı, yalnızca yağmurlar yağarken yaşadığımı hissettim, yağmurların dinmesinin geçici olduğunu düşündüm, hep yağmurlar yağmalıydı, yağmurlar yağarken uyumalı mı uyanmamalı mı bir türlü karar veremiyordum, bir karar vermek için gerekçe aradım, herşeyin olacağına vardığı teorisi karşısında sessiz kalmak rahatsız ediyordu, herkesin suçlu olduğunu anlamak zamanımı aldı, sessizliklerinin nedeni suçu maskelemektir, durmadan denemek geliyordu içinden, çocuk durmadan deneyen varlıktır, biçimim nedeni ile denemekten korktum, kimsenin ardından yürümedim, yürüyüşümün insanlar açısından belirli bir çizgisi yoktur, o kadar gören oldu kimse bana neden yürüdüğümü sormadı, günlerin uzadığı ve kısaldığı oldu, bir haber oluşmadı.

tek dinamik olarak çalışan şey şu: birşeyin varlığını bir başka şey ortadan kaldırdı. kalan tek şey ise otuz yıllık bir kalp sızısı.

kadında herşey maskedir. tarihi, gelecek için bir maske. gizli günahı, çocukları için ikinci bir maske. kadının başka maskeleri de var, romantizmi mülkiyeti için bir maske yapmak, aklı düşmanlık için.

kadın, zamansız olduğunu kabul etmeyen varlıktır. kadın zamansızlığını zamanı hatırlatarak maskeler.

(*):  cenk’in, hayatta kalmalı, başlıklı karalamasına tepki olarak yaptığım karalamadır.

Reklamlar

Bir Yanıt to “kafka’nın dûnyasındayım (*)”

  1. DenizZ Meltem 27/05/2011 1:18 pm #

    Anneannem iki güb önce bana şöyle seslendi iki gün evvel. Sesleri kalbime indi.

    VE ” Tok olan arslan, ağzında ceylan gezdirmezmiş”, buyurdu. anlamını ancak ben de yeni hazmettim . öteki dünya’dan seslenilen ve bilmediğin bir atasözü ?
    “Yalnızlık bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kalleşcesine” diyen Nazım Hikmet’in sözünü 21 asıra uyarladım. Yalnızlık merkezde ise cehennem kaçılnılmaz. Doğa her ne kadar acımasızlığa bürünmüşse de . koynuna yalnızca BASİT yaşayamayı öğrenebilenleri alacak. pik noktasından, yer inince ancak bütün olunacak. Bir elmanın yarısı diye boş söylemememiş atalar… Bana evlilik göründü. Sana ordan ne görünüyor bilmem.Yeşil kal, Siyah olma, dengen için de “çok şükür” demeyi ihmal etme. Mu*’dan Meltem Esen’e Meltem Esen’den Meltem Cesura…
    Hoşkaçal abiciğim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: