“CHP ve DP’nin emperyalizmle ilişkilerinde önemli bir fark yoktur”

5 Tem

-İdris Küçükömer-

Tanzimat’tan bu yana yamalı da olsa alınan üst Batı kurumları ve değerler sis­temi (ideolojisi) kapitalizme açık kapılardı. Batının mezkûr açık kapı diplomasîsi özünde bu idi. Bu değerler sistemi içinde, yapı­labilen ilkel sermaye birikiminden daha fazla bir gelişmeye va­rabilmek, Kapitalizmle işbirliğini mecbur kılardı. İsmet Paşa’nın sık sık tekrarladığı bir söz vardı. Bu, Lozan Sulh Konferansında Lord Curzon tarafından Osmanlı borçları konusu tartışılırken İsmet Paşa’ya söylenmişti; “Siz paraya ihtiyacınız olunca nasıl olsa bize başvuracaksınız” biçiminde bir sözdü bu. Hazin değil midir ki, bu sözleri söyleyen Paşa’nın CHP’si, 1950’den önce ik­tidarda iken, dış krediler almaya başlayan, bazı ikili anlaşmala­rı yapan parti olacaktı.

Bu, artık CHP bürokratlarının sindiği, ya da devlet yöneti­minde, harp sonuna kadar Anadolu’da birikmiş bir miktar ser­mayenin ve büyük toprak sahiplerinin emrine (uygun dış koşul­lar altında) girmesi halidir. Bu hal, tasnifimizdeki ikinci almaşı­ğa uyar. Başka çareleri de yoktu bu bürokratların.

Üretim güçlerinin geçici de olsa daha rahat gelişebilmesi için Demokrat Parti iktidara gelmeliydi. CHP’ye karşı içerde CHP’ni savunmayan CHP’lilerin de dâhil olduğu bir “Vatan Cephesi” vardı sanki. Dış ve iç koşullar uygundu. Muhalefet cephesine dayanan DP’nin propaganda makinesi bürokratların halkla olan tarihî çelişkisine hitap etmesini bildi. Ondan yararlandı. 1950 Mayısında CHP’yi çarparak iktidara geldi.

Tekelci kapitalizmin koşulları içinde, üretim güçlerinde, daha CHP döneminde başlayan gelişme hızlandırılınca, bundan özel ellerde birikim hızlanırdı. Fakat toplum açısından bunların gelişmesi sınırlı kalırdı. Bu özel ellerde birikim sürecini enflasyonla bir süre daha devam ettirmek kabildi. Enflasyon da ger­çekten özel ellerde birikimi kolaylaştırdı. Dış ticaret kaçınılmaz olarak tıkanırdı; tıkandı da.

Yetersiz dövizlerin tahsisi ile ilkel birikim yağması ayrıca de­vam edebilirdi; etti de. Bir tahsisle aniden milyoner olunabilirdi; olundu da. Fakat bu mekanizma bazı grupları mutlak ve nispi olarak fakirleştirirdi. Bir kısım bürokrat yönetici namzedi (su­baylar dâhil), bu fakirleşen gruplara dâhildi.

Emperyalist koşullar içinde kalkınma, kendi tıkanıklığı­nı kaçınılmaz olarak getirirdi. Türkiye’de getirdi de. Toplumda üretim güçleri artık gelişemiyordu. Muhalefet, özellikle bürok­ratik CHP, başlangıçtan beri inemediği temel meselelere inebile­cek değildi. Türkiye’de sol yaşatılmamıştı. CHP bazılarına göre soldu. Oysa üretim güçlerinin geliştirilmesi açısından bakarsak ve daha büyük kitlelere mutlak olarak bir şeyler verebilmeyi dikkate alırsak, DP daha soldu denilebilir belki.

Harpten sonra iki partinin emperyalizmle ilişkilerinde, ana hatlarıyla önemli bir fark görülmemiştir. Laik olarak, Batıcı olmak ya da olmamak, dindar olmak ya da olmamak, Türkiye’de sol olup olmamaya yet­mez. Batıcılık, laiklik gibi ilkelerle de emperyalizmin emrine girmek kabildir Türkiye’de. Kompradorların büyük kısmının ve bazı bürokratların böyle olduğundan emin değil miyiz? Aynı şey, İslamcı gözüken bazı kimseler içinde söz konusu değil midir?

CHP temel meselelerin gözden uzak tutulmasında başlıca rol oynamıştı. DP’nin iktidarda bulunduğu dönemde, CHP muha­lefet olarak temel meselelere inemezdi. Yine ancak, sistemi veri kabul ederek iktisadi meselelere üstten dokunabilirdi. Asıl mu­halefeti, laiklik-İslamcılık çekişmesi halinde bir rejim meselesi (?) ortaya getirerek yapardı; ve öyle yaptı. Bu, tarihî Osmanlı ve Cumhuriyet bürokratı açısından rejim meselesiydi; Türkiye açı­sından değildi.

Ekonomik temelle bağlantısız rejim meselesinin ne olduğunu biz anlayamıyoruz.

Kaynak: Düzenin Yabancılaşması, Profil Yayıncılık, 1.Baskı S.122-123

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: