Kendin olmak bir saldırıdır

9 Tem

-Rüşdü Paşa-

‘Düşler sona ermeden uyanılmaz’.

Kafka

Öyle algılanılıyor, algılama hâindir, algılamanın gerçek ile yer değiştirdiği bir zaman diliminde yaşıyoruz, sahteliğin iktidarının kendi olanlara kendi olduklarından dolayı düşmanlık yapması haber değil.

Toplum ile irtibatlı ve toplum içinde olan soyut makinalar var, hep oldu. Bu, iyi ya da kötü değil. Gerçek. Soyut makinaların dönüştürülmesi mümkün mü, nasıl mümkün veya soyut makinaların kendileri arasındaki ilişki sosyal ilişkinin dışında mı? Ya da soyut makinalar ne üretiyor, işlevi nedir, ve soyut makinalardan kurtulmak mümkün mü, soyut makinalardan kurtulmak nasıl mümkündür?

Soyut makinaların nasıl dönüştürüleceğine ilişkin hazır bir reçete yok, dönüşüm, belirsizlik kelimesini içeriyor. Soyut makinalar, ortada duran, gözle görülen makinalar değildir, daha çok, zihinsel alanda işleyen, davranış belirleyici olanlardır.

Belirsizlik bir girdi olarak kullanılıyor, iktidarın bildikleri, söyledikleri , toplumun talepleri olarak iddia edilenler ve makine parçalarının kendi talepleri, bir toplulaştıma olarak.

Fizik. Louis de Broglie. Belirsizliğin daha ileri gitmesini önlemek, parçacıkların çılgınlığını sakinleştirmek için yol tek: Tüm bir yeniden düzenleme gerçekleştirmek.

Düzenleme bir ortaklaşma hâlidir, duygudaşlık olarak sayılabilir. İnsanlar, kendilerinin dışında soyut makinaların varlığına inanırlar. Olan, politik iktisat makinasıdır, kapitalizmdir, çalışır. İnsanlar, basit olan düzeneği görmezler ve makinayı kendileri ile ilişkilendirmezler.

Sosyal alan şöyle çalışıyor: Belirsizlik oluşturuluyor, komplo yok, kitlenin çıldırmasına az kala bir düzenleme dayatılıyor. Belirsizlik, ezici birşey, bir tür insan doğasını tehdit eden bir madde, akıl ve beden karşıtı.

İdeoloji, yoktur. Hiç yok. Söylenen, düzenin varlığını işaret eder. Tüm sosyal şartlar kesintisiz bir şekilde alt üst olur, olacaktır. Kesintisiz yatırım ve yeniden yatırım, bir döngü olarak var ve kapitalizm tarih sahnesinde var oldukça, değişen birşey olmayacak.

Kapitalizmden çıkış için tek yol, sistemin dışında kalmaktır. Kapitalizmin içinde çıkış yok, olamaz. Kendin olmak, sadeleşmek, sade kalmak. Kendin olmak, hakikatin peşinde olmayanlar için saldırıdır, öyle algılanır.

Coca Cola’yı bırakmak, tarhana çorbasına dönmek. İşte yol budur. Yaşayan üzerindeki geçmişin eli  bunu ister.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: