baudrillard ayakta kalmayı teklif ediyor

28 Tem

-Rüşdü Paşa-

soru şudur: kendi tuzaklarına düşürülmüş insanlardan oluşan bir toplulukta kendin olarak nasıl ayakta kalınır?

baudrillard, hayatımızı gerçeklik ilkesinin yerini almış olan bir simülasyon ilkesinin belirlediğini ilân etti.

eskiden olan birşey artık yok. olmayan şeyin yerine bir başka şey konuyor. simulasyon. politika, ekonomi ve bilinçaltı bir simülasyon modeline dönüşüyor.

politika.

baudrillard: “partilerin tarihsel ya da toplumsal anlama sahip herhangi bir söylemlerinin hiçbir anlamı yoktur. tam tersine partilerin hiçbir şeyi temsil etmemeleri gerekmektedir. çünkü oynanan oyun, sondajlar, biçimsel ve istatistikî zorlamanın büyüleme düzeyi o kadar büyüktür ki”.

politika, toplulukların iktidarsız oldukları bir alan. bir gösteri alanı. politik alanda olan şeyler, insanların maruz kaldıkları, seyrettikleri şeyler. politika, insanların hiçleştirildiklerine ilişkin bir gösteri alanı.

ekonomi.

ekonominin iyiye gidiyor olmasının bir anlamı yok. kötüye gidiyor olamasının da. borçların ödenmesi, faiz oranları, borsada işlem gören kağıtların fiyat seyri, toplumun servetinin bir iki

kişinin mülkiyetine geçirilmesi öncelikli. tapu ve banka kayıtları. seçkinlerin önceliği.

baudrillard: ekonominin itici gücü ne maddi üretimden oluşan altyapı ne de üstyapı artık. ekonominin dinamiği istikrarsızlaşmasıdır; ideolojilerden, sosyal bilimlerden, tarihten kurtulmuş bir ekonominin, ekonomiden kurtulmuş ve kendini katıksız spekülasyona teslim etmiş bir ekonominin, gerçek ekonomiden bağımsızlaşmış sanal ekonominin zaferi ile karşı karşıyayız”.

klasik iktisat teorisinin açıklama gücü yok. üretimden ve ticaretten tamamen kopuk değerde bir para elektronik ortamda dolaştırılıyor. global ölçekte bir para hareketi. hiçbir ülkenin ekonomisi bir para krizi karşısında korunaklı değil. parababalarının rûtbeleri devlet adamlarınınkinden daha yüksek. serbest piyasa yerine emir konuta disiplini devrede. çok uluslu şirketler, askeri tekniklerle çalışıyor.

istikrar, asıl gösterge. istikrar, sermayenin fiyatının istikararından ibaret. sermayenin güvenliğinin sağlanması makro-ekonominin tek amacı.

ekonomi, insansız. istihdam, refah, işsizlik, amaç değil, faiz ve kâr oranlarının bir türevi. fakirlik, açlık, ekonomik sorun olmaktan çoktan çıkartıldı.

bilinçaltı.

büyük, global, makro alanda benzer gelişmeler olurken, insan teki, bu devrede, ne durumda? ekonomi ve politikanın dışına atılmış bir insan, kendisi ve en yakınındakileri ile savaşıyor. bir yavaş intihar stili. kötülük makinasına dönüşüm.

baudrillardian teklif: yarmak. sadeleşmek. kendin olmak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: