ayakta kalmak

29 Eki

-Rüşdü Paşa-

‘bir üslupta geçerli olan ne sözcükler, ne cümleler, ne de ritimlerdir.

yaşamda geçerli olanlar ise ne tarihler, ne ilkeler, ne de sonuçlardır’.

deleuze

ayakta kalmak yalnızca ahlâki bir hareket. yalnızca ahlâki olanların varlıklarının bir değeri olur. varlıklarının ve okumalarının.

yazı üslupla mümkün. yazıyı yazı yapan, çekiciliğidir, üsluptur. deleuze’e göre, iyi okuma biçimi, kitabı tamamen mahkûm etmektir, iyi okuma biçimi, metine, müzik dinler gibi, bir film seyreder gibi, davranmaktır.

hayat, zarafet, sağlık ve yaşamak sanatı, üç olayın aynı anda bir arada olması ile mümkün. zarif, sağlıklı ve iyi yaşamayanın bir hayatı olmaz, ölüdür, taklitçidir. zarafet, çekicilik. sağlık, doğa. iyi yaşamak, sanat. hayat, neşenin varlığı ile onaylanır.

bilgi ideali, okuma önündeki büyük engel. bir büyük engel daha var: hakikatin keşfi. ideal, hayatın reddedilmesine yol açan büyük tehlike. hakikatin şimdi/ burada maddileştirilmesi bir keşif imgesini oluşturur. diğer engel.

üç şey. sanatçı. doktor. mühendis. yalnızca sanatçı ve doktor hayatta kalır. sanatçı, araştırmacı değildir, yorumlayıcıdır. doktor, değerlendirmecidir. alışkanlıkların radikal bir şekilde değiştirilmesi yaşama üstün tutulan değerlerin reddi ve yaşam değerlerinin oluşturulması ile mümkün. mühendis, kopye edicidir, araştırır, uydurur, yaşamın gereklerine boyun eğdiğini iddia eder. mühendis doğal olarak ölüdür ve öldürücüdür. çokluk. tercüman. maruz kalan tercümandır, mühendisin idaresindedir, yitik tarihindeki imgelerinin karşılığını arar, bulduğunu hakikat sayar, taşıyıcıdır, alınır, hafifliğini bilmez, olumlamaz, ahlâkı iktisadiyattır, ve varlığın hiçliğe benzediğinin farkında değildir. mahkûmdur.

nietzsche: “size üst insanı öğretiyorum. insan aşılması gereken bir şeydir. onu aşmak için, siz ne yaptınız? şimdiye dek tüm yaratıklar kendilerinden üstün bir şey yarattılar. ama siz büyük taşkının cezri olmak ve insanı aşmak yerine hayvana geri dönmek mi istiyorsun? maymun nedir ki insanın gözüzünde? bir kahkaha ya da acı verici bir utanç. insan da işte bu olmalı üstinsanın gözünde: bir kahkaha ya da acı verici bir utanç”.

maymunluk, üslupsuzluk. gülünç bir çözüm.

Reklamlar

Bir Yanıt to “ayakta kalmak”

 1. DenizZ Meltem 29/10/2011 2:08 pm #

  İnsanı betimleyen zarafet, sağlık ve iyi hayatsa; bunlardan birinin yokluğu üçlemeyi bozar ve negatife sürekler öyleyse. İnsanı aşmak, insan kimliğini aşmak mı, yoksa insan bedenini aşmak mı?

  İnsan kimliğini aşarak başlarsak, zarafet ortadan kalkar. İnsan bedenini aşarsak da, ki bu en zor olanıdır insanlar için; sağlığı ve iyi hayatı egale etmiş oluruz. Kimlik ve beden ayrılmaz ikili. Freud; bu ikiliden hangisinin üstün olduğuna 20. y.y’da çok net bir şekilde karar verdi.

  Sağlam psikanalizlerle, insan denilen varlığın, hayvansal dürtülerini niçin yenemediğini bulmaya çalıştı. Sonuç olarak bence; insan, gen-etik biliminin tekelinde. İnsanlık tarihi; insan bedeninin istek ve beklentilerinin bulunduğu genetik kodu asırlardır taşıyor ve birincil önem taşıyor. Kimlik, kültür vb. özellikler ise; henüz anne karnındaki bir bebek kadar bile varlık gösterememiş, kalıtımsal olarak arkadan gelen ve oturmamış bir aktarımdır.

  Genetik kodlamaya biraz konu dışı olsa da bir örnek vermek istiyorum;
  Biz ki; hala ayağı toprakta olunca kendisini huzurlu ve mutlu hisseden Anadolu insanları, bu özellikle hiçbir zaman yaşamamış olmamıza rağmen hep bir gizil özlem duyarız.

  Tarım ve hayvancılıkla uğraşan atalarımızdan kültür geniyle geçen bu miras, çok etkileyici gelir hep bana.
  Ya da; bir türlü şehir hayatına alışamamış olmamız, bağ-bahçe içinde yaşamak isteyişimiz….

  Paylaşım için teşekkürler, Rüşdü Paşa….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: