Ece Ayhan ismi bende bir hüzün de yaratır..

4 Kas


-İsmail Beşikçi-

Ece Ayhan’la 1991 sonlarında Ankara’da Onur İş Hanı’nda karşılaşmıştık. Yurt Kitap Yayın’a ziyarete gelmişti. O zaman el örgüsü bir kazak giyiyordum. “Bu kazağı fotoğraflarda da görüyorum” dedi. Bu kazaktan hareket ederek, ruh halimi, aile ilişkilerimi tahlil etti.  Çok mutlu olmam gerektiğini, zaten öyle olduğumu söyledi.

Osmanlı toplum yapısı, devlet, devletin baskı araçları, toplumda aydın kategorisinin nasıl oluştuğu, işlevi, resmi görüş gibi konularda konuşmuştuk. İdris Küçükömer’le ilgili olarak da konuşmuştuk. İdris Hoca ortak bir tanıdıktı.

Ece Ayhan muhalif bir şairdi, aynı zamanda yazardı. Bir etikçiydi. Mülkiyeliydi. Bu düzende Mülkiye’nin ne anlama geldiğinin bilincine varmış çok az Mülkiye’liden biriydi.

Devlet ve Tabiat kitabındaki, Meçhul Öğrenci Anıtı şiiri bu bakımdan dikkate değer. Bu şiirde Ece Ayhan, devletin, yığınlara hizmet götürmede bir teknik araç değil, tüm toplum üzerinde, bu arada eğitim kurumları ve öğrenciler üzerinde ne yoğun bir baskı kurduğunu, geliştirdiğini anlatır.

Buraya bakın, burada, bu kara mermerin altında

Bir teneffüs daha yaşasaydı

Tabiattan tahtaya kalkacak bir çocuk gömülüdür

Devlet dersinde öldürülmüştür.

Ece Ayhan ismi bende bir hüzün de yaratır. Hastalığı sırasında, Çanakkale’de hastane yatarken, Başbakan Bülent Ecevit’e başvurup maddi ve manevi yardım talebinde bulunmuş. Bu konuyla ilgili olarak, basında, bazı mektuplar, haberler yayımlanmıştı. 1990′ların sonları… Basın bu isteklerin makul düzeyde karşılandığını da yazıyordu. Basın bu konuyla “aydınlara sahip çıkalım”, “devlet aydınlarına sahip çıkmalı” diyerek bir süre ilgilenmişti. Bunlar önemli değil. Önemli olan şudur: Böylesine direngen, muhalif bir şaire, “öl fakat inleme” felsefesine uygun bir yaşam daha çok yakışırdı.

Poelitika, Ortadünya Yayıncılık, Hazırlayan: Eren Barış,1.Basım S.113

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: