Yöntem

4 Ara

-Rüşdü Paşa-

kapitalizm içeriden dışarıya, dışarıdan içeriye, yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya giden bir ilişkiler sistemidir. her şey görecelidir, her şey zincire vurulmuştur. kapitalizm hem dünyanın hem de ruhun durumudur

kafka

 “deleuze okuduktan sonra, hayata dönmek anlamlı değil”

deleuze okumak, okumak ve deleuze okumak, neden okunduğu ve neden deleuze okunduğu konusunda bir sezgi oluyor, sezgi, düşüncenin üstündedir, üstte olduğundan yönlendirici ve açıklama eksiktir.

sonra, deleuze okuduktan sonra, hayata dönmek anlamlı değil, dönüyoruz, yaklaşım gerekiyor, türkiya’da bir konuşma yöntemi var, siz bir şey söylüyorsunuz, karşıdaki, iki şey söylüyor, dün kaza yaptım, diyorsunuz, o bir şey mi, diyor, karşınızdaki, asıl büyük kazayı ben yaptım, sizin söylediğiniz karşıdaki tarafından etkisizleştiriliyor, yöntem, siz ne söylerseniz daha çoğunun size yanıt olarak verilmesidir, saçma ve yıkıcı rekabet durumu. kırmızı bir elma var, haberine dair, karşıdaki, daha kırmızı ve daha büyük bir elmanın varlığını haber veriyor, içinden çıkılmaz bir durum, iyi olan şu, karşıdaki neden var ve karşıdakine neden haber vermek gerekiyor, soruları kendiliğinden yanıtlanmış oluyor.

yorum, geciktiriliyor.

rüya olmadan bilinç konuşmak imkânsız, kapitalizm kelimesini kullanmadan, dünya, konuşuluyor, durum ve gidişat. kapitalizmi yaratan dünya, kapitalizmin dünyası ve dünyada kapitalizm, üç ayrı şey, zaman birçok zaman geçmiyor, dinamiklerin özdeş olduğu ânların zamansız olduğu varsayılabilir, fark, tekrar ettiği her durumda aynıdır.

batı medeniyetinin birer büyük intihar girişimi olan iki dünya savaşı sonrasında kurulan düzen çöküyor, düzen teknik olarak çöktü, ve çöküş, onaylanmadı, kriz sayılıyor.

bugün, kapitalizm, dünyanın durumu, büyük çöküştedir, çöküş var, kriz deniyor, yüzyılda iki kez gerçekleşen bir hareket, yükseliş ve çöküş, işte şimdi, ikinci çöküşün içindeyiz.

teori. para, bilgi ve kadın gerçekleşmeleri dramatiktir, üç varlık hareket itibari ile özdeşlikler gösterir, para, bilgi ve kadın, piyasa haline getirilmiş olan dünyamızda nerede, nasıl ortaya çıkar, nasıl ilişkiler kurulmasına neden olur ve nelere yol açar, ve silen birer figür olarak nasıl kendinden sonrakileri oluşturur. para, bilgi ve kadın, içinde yaşadığımız toplulukları gerçekleştiren ilişkiler sisteminde içkindir, ve başka bir dil kullanır, koparan ve ayartan bir dil. yersizyurtsuzlaştıran.

hanehalkı, banka, devlet, batıyor. fatura, kapitalizmin çılgınlığı karşısında sessiz kalan kitle tarafından ödenecek. sermayeye uygun bir yaşam politikasının karşılığı olarak.

kimliğin bir önemi yok. tam da şimdi kimlik oyununun sahnelenmesi büyük bir şaka. sistemin lordu olan birkaç bin kişinin durumu eskisinden daha iyi olmalıydı ve öyle oldu.

pratik. politika, adalet ve hakikat etrafında dönmez. politika, bir oluş alanıdır. gerçek şu: herkes bir şekilde tuzağa düşer. içeride ve dışarıda.

çıkış mı? her zaman mümkün. yeni bir dünyanın icadı ile.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Yöntem”

  1. seza 04/12/2011 10:43 pm #

    aynı anlam evreninde yaşamayanların birbirlerine söyleyecekleri sözler hep yanlış anlamalardan ibaret kalır, ya da birinin diğerini kendi alanına çekmesi gerekir ki, o da çok üzücü sonuçlara neden olabiliyor hem çeken hem de çekilen için. o nedenle görülen herşey söylenmemeli galiba. tek bir kadın yok….başınızı nereye çevirirseniz çevirin orada bir kadın görürsünüz. aşk durumunda takılıp kalanlar için tek bir kadın vardır…para ve power la aşk yaşamak fazla ucuza gitmek olurdu 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: