Rüşdü Paşa Milat gazetesinde..

16 Ara

Rüşdü Paşa’nın Milat gazetesinde yayımlanan ilk yazısı…

Ruhsuz Zenginlik

ben sonsuza kadar aşağılık bir ırktanım’.

rimbaud

Hayatın bir yorum olduğunun varsayılması durumunda yorumlamak, yorumları yorumlamak ve yorumları değiştirmek hayatı değiştirmek anlamına geliyor, gelir.

Olgular, olmayan şeylerdir. Olgular, yalnızca değerlerden türetilen, türeyen yorumlardır. Yorumlarla, tartışmaya açık olan yorumlarla karşıyayız. Bu nedenle, politika, yaşama içkin bir olaydır. Politika, varlıkten öncedir.
İş açık: Değerlerimize uygun bir icat politikası oluşturmak.
Politika hem bir yaşam icadı süreci hem de özgül bir biçimde kapitalist ilişkilere bir bağlanmadır. Nasıl bir politika? Yaşam karmaşasına uygun bir politika, insanı maddi sonsuz etkileşim evrenine layık kılabilecek bir politika. Ne için? Kapitalist ilişkilerle örülü bir alanda nefes almak imkânı oluşturmak ve kendini kendine uygun olarak inşaa etmek, kurmak.
Bir kültürün hareket çizgilerinden kopmak bir imkân olarak kullanılır. Politika, önemsiz görülen şeyi çoğaltmaktır. Önemsiz şey, bulunduğu küçük yerde belirleyicidir ve politika ile büyük yere taşınır. Politika, halkın temsili değil, yeni bir dünyanın, gelecek bir halkın icat süreci haline gelir.
Politika, çocuklara yöneliktir. Çocuk beyni kavram bilmez, yalnızca eşleştirir. Çocuk, hayatın küçük şeylerden oluştuğunu hisseder. Küçük varlığa yönelik büyük vaadler, önünde sonunda, küçük olan varlığın küçük şeylerden, hayattan kopmasına neden olur. Çocuk, büyük olanı büyük olarak görür ve ilgi görmemektense, büyüklerin çektirecekleri acıları yeğler. Dramatik bir sonuç.
Sanatçı olan çocukları dinlemeli. Dinlemek yalnızca karşıda olanın gözlerine bakarak mümkün.
Çocuk, içine yerleştirilmiş çözümsüz sorunu keşfediyor. Bir şey yapıyor. Sorunu yüce ve zarif bir biçimde çözmek zevkine ulaşıyor. Kendinin dışına çıkıyor. Sevgili ve gizemli bir yolculuğa.
Bilinen şudur: Çocukların mutlu olmak için paraya ihtiyaçları olmaz. Paranın mutlulukla hiçbir ilgisi yok. Para, tarafsız bir güç kaynağıdır. Para sadece bir araç. Parası olan mutlu bir kişi, parasını mutluluk için harcayabilir. Mutsuz ve paralı başka bir kişi, onu mutsuz olmak için kullanır. Para, yalnızca olan şeyi zengileştirir, çoğaltır. O kadar.
Kapitalist sistemde, esas olan yalnızca paradır. Çocuk değil.
Avrupa, iktisadi anlamda battı. Abd, yarı yarıya battı. Avrupa, bir fikir olarak, sona erdi. Abd, sermaye ithal ediyor, etti. Sermaye için sermaye, para için para, büyüme için büyüme, zincirinde bir kez daha parçalanma riski. Büyük kriz. Kriz, 2008 yılında başladı. Bir on yıl sürebilir. Ödeme düzeni, çökecektir.
Kapitalist sistemdeki kriz, kapitalizm dışı bir dünyadan kaynaklı değil. Kaynak, kapitalist sistemin kendi.
Abd’de tek iktidar var. Avrupa’da iktidar parçalı. Birden çok. Herkes herşeyin farkında. Para sahipleri, iktisatçılar, politikacılar, teknisyenler, memurlar, işçiler, işsizler. Kriz, göz göre göre geldi, getirildi.
Tant pis! Tant mieux! Ne kötü! Ne iyi!

http://www.milatgazetesi.com/2011/12/14/ruhsuz-zenginlik/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: