Gerçeklemiş bir ütopya düşüncesi paradoksal bir düşüncedir..

21 Ara

-Jean Baudrillard-

Amerika, geri döndürülemez bir andır.

Ne olursa olsun, bizi Amerikalılardan ayıran şey işte budur. Onlara hiçbir zaman yetişemeyeceğiz ve onların saflığına, yürek temizliğine sahip olamayacağız. Biz yalnızca onları elli yıllık bir gecikme takip ediyoruz. Bizde kültürün sıfır derecesi diyebileceğimiz bir şeyin ruhu ve cesareti yok, kültürsüzlüğün gücü yok.

Kendimizi az çok adapte etmeye boşuna uğraşıyoruz, bu dünya görüşü bizden her zaman uzak olacaktır, tıpkı Avrupa’nın aşkın ve tarihsel Weltanschauung’unun (dünya görüşü) Amerikalılardan her zaman uzak olacağı gibi. Üçüncü Dünya ülkeleri de demokrasi ve teknolojik gelişme değerlerini hiçbir zaman içselleştiremeyeceklerdir; kesin kopukluklar vardır ve bunlar yok edilemezler.

Biz ideal için kıvranan, ama aslında bunu gerçekleşmesini istemeyen, her şeyin olası olduğunu, ancak her şeyin kesinlikle gerçekleşmediğini söyleyen nostaljik ütopyacılar olarak kalacağız.

Amerika’nın savı her şeyin gerçekleştiği yönündedir. Bizim kendi sorunumuz ise şudur: Eski amaçlarımız -devrim, gelişme, özgürlük- ulaşılmadan önce, gerçekleşmeden yok olacaklar. Melankolinin nedeni bu. Biz hiçbir zaman böyle beklenmedik bir gelişmeyi görmek şansına sahip olmayacağız.

Biz olumsuz tutum ve çelişkiler içinde yaşıyoruz, onlar paradokslar içinde (çünkü gerçeklemiş bir ütopya düşüncesi paradoksal bir düşüncedir). Ve Amerikan yaşam biçiminin kalitesi, çoğunlukla bu pratik ve paradoksal mizah içinde kendini göstermektedir. Oysa bizimki eleştirel aklın inceliğiyle belli olur (belli oluyordu?).

Birçok Amerikalı aydın bizim bu özelliğimize imrenir ve kendileri için yeni ideal değerler, yeni bir tarih yaratmak, eski Avrupa’nın felsefi ya da Marksist güzelliklerini yeniden yaşamaya özenirler. Özgün durumlarını oluşturan her şeyin tersine; çünkü Amerikan kültürünün (kültürsüzlüğünün) çekiciliği ve gücü tam tamına modellerin ansızın ve görülmemiş bir biçimde somutlaşmasından kaynaklanıyor.

*

Atlantik’in berisinde düşlenmiş olan her şeyin, ötesinde gerçekleşme şansı var. Onlar düşüncelerden gerçeği üretiyorlar, bir gerçeği düşüncelere ya da ideolojiye dönüştürüyoruz.

Kaynak: Amerika, Ayrıntı Yayınları

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: