Bir Sanatçı Gibi Yapmak

15 Oca

-Rüşdü Paşa-

Deleuze yazıyor ki: “Tarihin, yöntemin bir parçası olduğu su götürmez. Ama Foucault asla tarihçi olmamamıştır. Foucault’ya göre tarih bizi kuşatır ve sınırlar, ne olduğumuzu değil, ne’den farklılaşmakta olduğumuzu söyler, kimliğimizi oluşturmaz, olduğumuz diğer şey yararına onu yok eder. tarih, bizi kendimizden ayıran ve kendimizi düşünmek için aşmamız ve geçmemiz gereken şeydir”.

Türklerin başına gelen her kötü şey, İlber Ortaylı’nın uzun yüzyılı olan 19.yüzyılda, geldi. 20.yüzyıl, ayrı, bağımsız, kendi başına olan, ayırdedilebilen, birşey değil.  20.yüzyıl 19.yüzyılın yalnızca bir sonucu. 19.yüzyıl o kadar uzun ki 20.yüzyılın tamamını içine aldı, 21.yüzyılın ilk yıllarını. Bugün Türkiye’de varolan herşey, iktisat, siyaset, sosyal alandaki herşey, büyük ölçüde ve genel olarak bir 19.yüzyıl olayıdır. İktisat: Türkiye’nin 19.yüzyıl dûnya iktisadı ile eklemlenmesi devam ediyor. Zaman değişti, değişmeyen o ilişki biçimi. Süreklilik.

Sanatçı, esaslı birşey yapar. Bir ev, resim, felsefe, düşünce, roman, şiir, esaslı birşey, yalnızca bir sanatçı tarafından yapılan birşey. Doğru, gerçek, sağlam birşey.

İlişki: ‘Onlar söylüyor, biz yapıyoruz’.

Batı ile ilişki teknik. İlişkinin doğasına uygun olarak ilişkiyi kuran, idare eden, koruyan, teknik.

Biz, bastırıyoruz. Hep bastırdık. Yitirdiğimiz anlamlar, geçmişin gizli derinliklerinde değil, burada, önümüzde, aklımızda, aramızda.  Geçmişi yeniden kurmak mümkün. Geçmişi kurmak mümkün mü? Bittabiî. Hem de yeniden.

İtiraz mı var, 19.yüzyılda kurulmuş ilişki biçimine. İlginç. O halde, itiraz, 19.yüzyıl şartlarının ortadan kaldırılması ile gerçekleştirilebilir. Çözüm, siyaset ve politik iktisat anlamında, şu ya da bu, 19.yüzyılda yoktu. Bugün de yok. Tekrar ne anlama geliyor?

Çözüm oluşturulabilir, kurulabilir, geliştirilebilir, birşey. Başlangıç, o şartların ortadan kaldırılması ile mümkün. İki şart: Batı’ya bağımlılık. Batı’nın dili. İlki, politik iktisat. İkincisi, zihinsel.

The ilişki, Türklerin millet tanımını ortadan kaldırıyor. Bize anlatılan hikaye, hayali olaylar, tarihin yasaları ve korkunç senaryolar. Bir yığın olarak duruyor burada.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Bir Sanatçı Gibi Yapmak”

 1. DenizZ Meltem 16/01/2012 5:18 pm #

  “Bir devlet, cinayet işlemeye başladığı zaman, kendine daima ”vatan” adını takar…” -Friedrich Dürrenmatt-

  Ne milletiz, ne bağımız var ne de kenetliyiz artık… Bir üçüncü dünya ülkesi bile değiliz… Türkiye, leşçil politik oyunlarla lime lime edildi. Tarihimizden de koparıldık. Ne olduğumuzu, nerden gelip nereye gittiğimizi bilmiyoruz. Ayak bastığımız toprakların ne ifade ettiğine zerre kadar önem vermiyoruz.

  Beynimize format attılar… Bir çoğumuz gerizekalı olmaktan çok mutlu. Birazımız da bu müdehale edemediği durumdan çok sıkılmış ve artık sözünü bile duymak istemiyor… Ne olacaksa olsun memlekette, ister sûni depremlerle insanlar katledilsin, isterse topraklar son parçasına kadar satılsın, isterse de iç veyahut dış savaşa maruz kalalım…

  Sonuç istiyor bu yığın en çok, neye varırsa varsın, bitse de gitsek modunda yaşıyor.. Ne ülke seviliyor, ne de insanlar seviyor insanları… Türkiye, yabani hayvanlarla dolu br ülke ve herkes yalnızca karnını doyurma çabasında… Mideden gerisi teferruat…

  Ellerinize sağlık Rüşdü Paşa…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: