“Biz halk ordusuyuz, sizi kurtarmaya geldik!”

9 Şub

-Jung Chang- 

Bir süre sonra gürültü kesildi ve Şialar evin yan kapısına vurulduğunu işitti. Dr. Şia odanın kapısını aralayıp baktı: Kuomintang askerleri gitmişti. Sonra evin yan sokak kapısına gidip seslendi.

Bir ses “Biz halk ordusuyuz, sizi kurtarmaya geldik” dedi.

Dr. Şia kapıyı açtı ve içeri çuval gibi üniformalı birkaç kişi doluştu. Annem onların sol kollarına beyaz havlular sarmış olduklarını ve ellerindeki süngülü silahları gördü.

“Korkmayın” dedi askerler. “Size bir zarar vermeyeceğiz. Biz halk ordusuyuz, sizin ordunuzuz.

Evde Kuomintang askeri arayacaklarını söylediler. Bu kibarca söylenmişse de, bir istek değil, emirdi. Ancak askerler evi alt üst etmediler ya da yiyecek çalmadılar. Evin aranması bitince kibarca veda edip çıktılar.

Sokakta kafaları, kol ve bacakları kopuk birçok ceset vardı. Kimi kanlı et yığını halindeydi. Telgraf direklerinden et parçaları sallanıyordu. Açık lağımlar kanlı su ve insan etiyle doluydu.

Jinzhou Savaşı gerçekten dev boyutlu olmuştu. Son saldırı tam otuz bir saat sürmüştü ve bu bir bakıma iç savaşın dönüm noktasıydı. Yirmi bin Kuomintang askeri öldürülmüş, seksen bini de tutsak alınmıştı. Bunların arasında Jinzhou Kuomintag Kuvvetleri Komutanı General Fan Hanjei de vardı.

Silahını bırakanların öldürülmemesi ve bütün tutsaklara iyi davranılması komünist politikasıydı. Böylece çoğu yoksul aile çocuğu olan sıradan askerleri kazanacaklardı.

Komünistler esir kampları da kurmuyordu. Sadece orta ve üst rütbeli subayları tutuyorlar, diğerlerini serbest bırakıyorlardı. Askerler için konuşma toplantıları düzenliyorlar, onları topraksız köylüler olarak güç yaşamları üzerine konuşmaya teşvik ediyorlardı. Komünistler, ihtilalin amacının kendilerine toprak vermek olduğunu söylüyorlardı. Askerlere iki seçenek tanınıyordu: Ya evlerine gidebilirlerdi, ki bu durumda yol paraları verilecekti ya da komünistlere katılıp topraklarının bir daha ellerinden alınmaması için Kuomintang’la savaşacaklardı.

Askerlerin çoğu kalıp komünist ordusuna katıldı.

Mao, halkı elde etmenin en etkili yolunun, onların kalplerini ve kafalarını kazanmak olduğunu eski Çin savaş yöntemlerinden öğrenmişti. Tutsaklara karşı yürütülen politika çok başarılı oldu. Jinzhou savaşının ardından çok sayıda Kuomintang askeri teslim oldu. İç savaş sırasında 1 milyon 750 binden fazla Kuomintang askeri teslim olup komünist saflarına geçti.

Tutsaklara karşı yürütülen politika, politik hesap ve insancıl düşüncenin karışımıydı ve bu, komünistlerin zaferinin en önemli unsurlarından biriydi. Komünistlerin amacı düşman ordusunu sadece ezmek değil, mümkün olursa onun dağılmasını sağlamaktı. Kuomintang, silahla olduğu kadar moral çöküntüsüyle de yenilmişti.

Yaban Kuğuları, Jung Chang, İnkılap Yayınları, Çeviren: Mehmet Harmancı, S.118-120

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: