Yerliler 1986 nereye

25 Şub

“İnsan kendinde yok edilmez birşeyin varolduğuna inanmadan yaşayamaz”.
Kafka

Bir: Türkler, Msn kullanımında dünya dördüncüsü oluyor. Memleketteki akıllı cep telefonu sayısı 30 milyon, cep telefonu hat sayısı 80 milyon oldu.

İki: Internet, 1993’te açıldı. İlk. Internet ilk açıldığında 7 yaşında kullanmaya başlayan insan, 1986 doğumludur. 1986 ve sonra doğanlar, dijital yerliler, olarak adlandırılıyor. Ortam dijital olduğunda, yerliler oluyor.

Dünyanın birçok kabilesinde 1986 yılı bir kırılma yılıdır. Bir tür aksiyal çağ. Öncesinde ve sonrasında doğanlar, farklı, çelişkili ve iletişimsiz. 1986 ve sonrasında doğanların adı, yerli. Bu durumda, diğerleri, yabancı.

Üç: 1986 ve sonrası doğumlular, öncekilerden farklı. Gördükleri hoşuna gitmediğinde, o’nu boşveriyor. Msn’deki hareket, günlük hayatta kullanılıyor.

Geç bunları! Yerli, internette hoş olmayan bir şey gördüğünde, gördüğünü boşveriyor, boşvermek bir politika olarak günlük hayata yerleşiyor, yabancı, 1986 öncesinde doğan, trafikte önüne kıran araç şoförüne korna çalıyor, el kol hareketi yapıyor, hadiseyi bir medeniyet meselesi olarak görüyor.

Yabancı, coğrafya’ya bağlı.

Yerli, coğrafya’dan kopuk.

1986 ve sonrası doğumlu, yerli, aynı durumda, yalnızca boşveriyor, bir sonrakine bakıyor, takmıyor, olayın vatan millet medeniyet kavramları ile ilişkisini kurmuyor, rahat ve sakin.

Yozgat’taki işçinin oğlu bilgisayar ekranında gördüğü kız için Güney Kore’ye gidiyor, iki günde evleniyor, çocukları oluyor, isimleri çift.

Zaman, yeniden tanımlanıyor. Yerli için herşey mümkün, herşey bir zaman olayı’dır. Teknolojik gelişim yalnızca zamanın bir fonksiyonu olarak tanımlanıyor. Durmadan herşeyin yeni şekli tasarlanıyor. Eski olan çöptür!

Yerliler kendi değerleri ile uyumlu oluşan yeni yaşam ortamında, yabancıların dışında ve kendi aralarında yeni bir işbölümü geliştiriyor. Kültür, normal olarak oluşuyor.

Yerlilerle yabancılar arasında gerginlik var. Normal.

Not: Rüşdü Paşa’nın 6 Şubat 2012 tarihli iyibilgi.com yazısı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: